Show menu

Prečo by sme mali deti učiť šiť?

24 Okt
Prečo by sme mali deti učiť šiť?

Prečo šiť? Čo nám šitie môže dať? Je dôležité deti viesť k ručným prácam?
Kategória: Kurzy a Workshopy šitia

Šitie je všestranná činnosť, ktorá učí presnosti, trpezlivosti, rozvíja manuálnu zručnosť, predstavivosť, abstraktné myslenie. Práca s materiálom, látkou a tvorenie rôznych „vecičiek“ rozvíja celkovo sebavedomie vo vlastné schopnosti a učí vážiť si ručné práce a remeselnú výrobu. Deti pri ručných prácach priamo zažijú ako prekonávajú vlastné hranice a rozvíjajú svoje schopnosti a majú radosť z vyrobených výrobkov.

Čo mne šitie dalo?

Možno to znie nadnesene, ale odkedy som začala šiť vidím svet inými očami. Viac si vážim dokonca aj oblečenie, ktoré si kupujem. Hoci sama oblečenie si nešijem, a šijem hlavne bytové doplnky, viem teraz lepšie oceniť koľko to dalo námahy a práce ušiť napríklad také tričko, či nohavice. Keď vidím potom v obchode tričko vo výpredaji za 5 EUR alebo nohavice za 9 EUR, nechcene ma napadne otázka, ako to môže byť ekonomicky výhodné to predávať za takúto cenu. Ja za túto hodnotu, ani len látku si nekúpim v obchode. Čiže ma šitie učí rozmýšľať o mikro a makro ekonomike. Ako sa látka, či odev dostanem k nám, ako je to možné, že aj napriek tomu, že to vyrobili tisícky kilometrov ďaleko a minimálne 1 hodinu niekto musel pracovať na ich výrobe stojí to len toľko. Vyštudovala som Ekonomickú Univerzitu v Bratislave odbor medzinárodné podnikanie, no asi som v škole nedávala dosť pozor, jednoducho mi to ne ide do hlavy. Mala by som sa radovať, aké je to „lacné“, no zároveň to znehodnocuje moje šitie a moju prácu, námahu vloženú do výroby textilných výrobkov.

Ďalšou zmenou, ktorú som na sebe pozorovala, potom, čo som začala šiť, je že sa na svet pozerám akoby cez látky, farby, textil a iné materiály. Začala som si viac všímať vzory, farby textílií. Dokonca sa pozerám ináč aj na folklór a kroje, vidím to, čo som predtým roky prehliadala. Precíznosť krajčírskej práce, vypracovanie so zmyslom pre detail, trvácnosť vyrobených krojov.

Šitie vo mne prebudilo chuť tvoriť, tvoriť vlastnými rukami, vytvoriť niečo hmatateľné, niečo trvácne, hodnotné, čo možno urobí radosť aj druhým. Mám osemročnú dcéru, ktorej doteraz som mala problém vysvetliť, čo jej mama vlastne v práci robí a načo je to dobré, aký úžitok to prináša. Teraz ju dokážem naučiť niečo, čo si vie predstaviť, čoho úžitok a krásu je schopná vnímať. Nie je to síce moja práca s ktorou si zarábam na živobytie, ale je to činnosť, čo by som robila, keby som nemusela zarábať peniaze.

Hádam sa mi podarilo nepriamo odpovedať na úvodné otázky a dúfam, že aj na našich kurzoch šitia sa nám podarí v našich účastníkoch prebudiť chuť tvoriť a sprostredkovať aj hodnoty ako úcta k pôvodným remeslám a ručne vytváraným výrobkom.

Komentáre