Show menu

Ako si vybrať šijací stroj?

29 Okt
Ako si vybrať šijací stroj?

Ako si vybrať šijací stroj, ako som sa k šitiu dostala ja. Kritéria výberu, odporúčané funkcie a príslušenstvo k šijaciemu stroju.
Kategória: Nezaradené

Babka môjho manžela mi raz ponúkla, či si nechcem zobrať jej šijací stroj aj so stolíkom, lebo ona už nešije, no bohužiaľ (alebo chvalabohu) nevošiel nám do kufra auta. Vtedy mi manžel navrhol, aby som si kúpila nejaký malý, tzv. kufríkoví šijací stroj. Takto som znovuobjavila šitie pred nejakými 2 rokmi (2012). Pôvodne som myslela, že to budem používať len na nejaké opravy, skracovanie a zužovanie oblečenia, no stala sa z toho vášeň, alebo aj viac. Objavila som konečne činnosť, pre ktorú som sa narodila a by som ju vykonávala, keby som nemusela zarábať peniaze a chodiť do práce.

Svoje prvé skúsenosti so šitím na stroji som mala, ale oveľa skôr ešte na strednej škole v deväťdesiatych rokoch, keď sme šili oblečenie z Burdy. No vtedy som to brala len ako spôsob získať pekné oblečenie, tvorivá a kreatívna stránka šitia mi ostala zahalená viac ako 20 rokov.

Pred kúpou svojej novej „mašinky“ som robila nejaký základný prieskum šijacích strojov a čítala blogy a fóra na tému ako si vybrať šijací stroj, aký je rozdiel medzi šijacím strojom a overlockom, čo je to ipodové ovládanie a podobne. Nakoniec som si kúpila Bernette 25 švajčiarskej výroby. Tieto šijacie stroje používame aj na našich kurzoch šitia. Je to stroj konštruovaný skôr na domáce šitie ako profesionálne, ale množstvo rôznych stehov a pätiek umožňuje široké využitie aj pre náročnejšie projekty. Je možné k nemu dokúpiť množstvo užitočných doplnkov. Osvedčil sa mi najmä dodatočný stolík na zväčšenie pracovnej plochy. Využívam to hlavne pri quiltovaní, keď potrebujem rozložiť veľký kus látky okolo seba a stolík pomáha, aby to bolo v rovine a sa neťahalo pod svojou váhou.

Bernette 25 šijací stroj

Bernette 25 šijací stroj

Ďalšou nevyhnutnou pomôckou pre patchworkára a quiltovanie je samokráčajúca pätka, ktorá posúva látku aj zvrchu a je dobré ju používať keď prešívame viaceré vrstvy látky, ktoré sú hrubé, napr. na obrubu quiltu, ale aj pre samotné quiltovanie. Dajú sa pomocou nej urobiť napr. aj tieto krásne kruhy.

Kráčajúca pätka

Kráčajúca pätka

Patchwork deka kruhy

Patchwork deka kruhy

Najdôležitejšou otázkou pred kúpou šijacieho stroja je, čo všetko plánujete šiť teraz aj v budúcnosti. Je to aj najťažšou otázkou, lebo nevidíme do budúcnosti a keď nemáme ešte veľké skúsenosti so šitím, ani nevieme, čo vlastne potrebujeme. Možností je tak veľa, že sa ťažko vyberá.

Nechajte si v obchode poriadne ukázať rôzne funkcionality a vysvetliť cudzie pojmy, aby ste mohli zvážiť, či ich naozaj potrebujete. Ja som so svojím šijacím strojom veľmi spokojná. Šijem pravidelne, niekoľkokrát do týždňa a za dva roky používania, som ešte nemala žiadne problémy. No aj napriek tomu niektoré špeciálne funkcie na uľahčenie šitia mi chýbajú, o existencii ktorých som ani netušila v čase kúpy.

Stroj nekupujete na jeden rok, ale na veľa rokov, prípadne na celý život, tak je lepšie si radšej priplatiť aj za také veci, ktoré momentálne neviete, či budete potrebovať, ale časom ako si rozšírite svoje skúsenosti so šitím môžu byť užitočné.

Ja osobne množstvo rôznych ozdobných stehov nepovažujem za také dôležité ako napríklad šírku možností v pätkách, ktoré sa používajú na špeciálne účely ako je napr. našívanie zipsov, obnitkovávanie, šitie gombíkových dierok, zatkávanie a pod. V tejto súvislosti je dobré sa tiež pozrieť ako jednoducho alebo ťažko sa vymieňa pätka alebo násadky na pätku. Na jednom projekte niekedy používam aj 3 až 4 rôzne druhy a veru niekedy sa potrápim so skrutkovačom.

Ak budete šiť veľa, je dobré mať stroj, ktorý vie pracovať aj veľkými priemyselnými rolkami nití, alebo sa dá dokúpiť taká násadka pre veľké rolky. Môj stroj to bohužiaľ nemá, ale ďalší už určite bude mať. (plánujem napísať Ježiškovi)

Mne sa osvedčili tieto výberové kritériá pri kúpe šijacieho stroja:

  1. Účel použitia, čo chcem šiť teraz a v budúcnosti
  2. Škálovateľnosť funkcií a výbavy – možnosť rozšíriť základnú výbavu neskôr
  3. Renomé značky, prítomnosť na trhu šijacích strojov, záruky
  4. Podpora – technická a poradenská
  5. Jednoduchosť ovládania

 

Komentáre