Show menu

Koľko látky kúpiť na patchwork?

01 Nov
Koľko látky kúpiť na patchwork?

Možno to viaceré poznáte: v obchode uvidíte peknú látku, no ešte presne neviete, čo by ste z nej ušili, a stojíte pred otázkou koľko látky kúpiť. Rady koľko látky kúpiť na patchwork, čo je to Fat quarter a ako ho strihať.
Kategória: Patchwork

Možno to viaceré poznáte: v obchode uvidíte peknú látku, no ešte presne neviete, čo by ste z nej ušili, a stojíte pred otázkou koľko látky kúpiť. Ja sa hlavne venujem patchworku a tak látky rada zbieram aj bez presného zámeru, lebo viem, že ich pri nejakom projekte určite použijem. V podstate si systematicky vytváram zásoby látok a triedim ich podľa farieb a veľkosti. Minimálne si kúpim 30 centimetrov po šírke, väčšinou 50 cm, ak ešte naozaj netuším, kde to použijem. Ak je cena výhodná a látka skôr neutrálna, tak kúpim aj 1 až 2 metre, takéto väčšie kusy potom používam na zadnú stranu quiltovanej prikrývky.

Veľmi výhodné sú na patchwork už aj u nás stále častejšie predávané Fat Quarters (spravidla kus látky 46 x56 cm). Výhodou je, že nemusíte kúpiť látku po celej šírke .Takto to finančne vychádza výhodnejšie a môžete si dovoliť kúpiť viac vzorov látky za menej peňazí ako keby ste kupovali z každej po šírke, hlavne keď viete, že potrebujete len kúsok.

Šiť z Fat Quarter sa dajú šiť malé drobnosti ale aj celkom veľké ptachworkové výrobky ako táto strakatá prikrývka, kde som použila až 20 rôznych druhov látky.

Patchwork deka

Fat Quarter sa dá výhodne strihať do štvorcov rôznych rozmerov. Nižšie uvádzam tabuľku a nejaké príklady koľko štvorcov a akých rozmerov sa dá vystrihnúť z jedného Fat Quarter.

Fat quarter rezanie

Fat quarter rezanie

Dôležité je aj skontrolovať šírku látky, bavlnené látky sa najčastejšie predávajú v šírke 110 cm alebo 140 cm, ale sa nájdu aj v iných šírkach. Predovšetkým to má dopad na cenu, nie je 1 meter ako 1 meter. Ak napríklad kupujete látku, ktoré majú tú istú predajnú cenu napr. 10 EUR za bežný meter, ale sú v rôznych šírkach 110 cm a 140 cm, prepočítané na štvorcový meter je to rozdiel až 2 EUR.

Taktiež si treba všímať typ okraje látky. V patchworku sa každý centimeter ráta. Niekedy okraj je biely väčšinou vytlačeným názvom výrobcu a býva tam vzorkovník použitých farieb, takéto okraje sa nedajú použiť a musia sa odrezať (ale môžu byť užitočné inak). Sú výrobcovia, kde okraj ani nepoznať veľmi od látky a takto získame 1-2 cm k dobru.

V niektorých obchodoch sa látky stále strihajú veľkými nožnicami alebo dokonca sa trhajú len tak od oka. Takto odstrihnutá látka je zväčša šikmá pri strihu a pred začatím patchworkového projektu sa musí dorovnať, aby bola pravouhlá a takto môžeme stratiť ďalšie vzácne centimetre. Preto je v obchode dobré poprosiť, aby si dali zvlášť záležať pri odstrihnutí. Ideálne by bolo, keby to robili rotačným rezačom a pravítkom, ako je to zaužívané v špeciálnych patchworkových obchodoch.

Ako rezať Fat Quarter

Ako rezať Fat Quarter

Fat Quarter

Ako rezať Fat Quarter

Komentáre