Show menu

Aké pomôcky na patchwork a šitie

17 Nov
Aké pomôcky na patchwork a šitie

Okrem šijacieho stroja na začatie šitia treba aj ďalšie nevyhnutné pomôcky. Správne pomôcky nielen šitie uľahčia, ale aj zabezpečia väčšiu presnosť práce.
Kategória: Šitie tipy, Patchwork

10+1 mojich obľúbených pomôcok na patchwork a šitie

Okrem šijacieho stroja na začatie šitia treba aj ďalšie nevyhnutné pomôcky. Mojich 18 tipov na výber šijacieho stroja odporúčam si prečítať pred výberom.

Správne pomôcky nielen šitie uľahčia, ale aj zabezpečia väčšiu presnosť práce. Na trhu je veľký výber rôznych výrobcov a sú len minimálne rozdiely v kvalite.

Uvádzam tu zoznam pracovných pomôcok na patchwork a šitie, ktoré používam ja a ktoré sa mi osvedčili.

Svoj prvý patchwork som robila bez rezacej podložky a rotačného rezača a podarilo sa mi to celkom presne, ale až neskôr keď som si tie správne pomôcky zakúpila som si uvedomila, o koľko to môže byť ešte jednoduchšie.

Pomôcky patchwork
 1. Rotačný rezač na látku 45 mm – Každý patchworkár musí mať. Nože sa dajú vymieňať. Malé štvorce a rôzne iné tvary sa tak presne nedajú rezať s nožnicami ako s rezačom. Ide to rýchlo a jednoducho. Pozor na bezpečnosť.Rotačný rezač
 2. Podložka na rezanie – samozacelovacia – Je to nevyhnutnosť pre používanie rotačného rezača, odporúčam minimálne veľkosť 45*60 cm alebo mať aj viac veľkostí menšiu a väčšiu podložku ak nám to financie dovolia. Na menšie projekty alebo pri rezaní z Fat Quarter stačí malá podložka, ale ak striháme po celej šírke látky je lepšie použiť veľkú podložku. (O tom ako rezať Fat Quartera a čo to je som písala v staršom článku)
 3. Pravítko dlhé – Ja používam značku Omnigrid, minimálne treba mať pravítko v dĺžke 60 cm. Pokiaľ šijete aj oblečenie tak treba mať ešte aj dlhé pravítko s oblúkom, klasické krajčírske.
 4. Pravítko štvorcové – Je to veľmi užitočná pomôcka na strihanie štvorcov. Ja mám v rozmeroch 31,5 x31,5 cm. Pomáha nielen so strihaním štvorcov presne do pravého uhla, al je výborná aj v prípade keď potrebujete vzor mať presne v strede vystrihnutého štvorca, po anglicky tzv. Fusy cutting.Pravítka na patchwork
 5. Vyznačovač – Ja používam vodou miznúcu fixku modrú alebo bielu. Môže sa používať aj klasická krajčírska krieda alebo ceruzka. Na šitie odevov je dobrá aj krieda, ale na patchwork sa nehodí veľmi, lebo nie je taká presná ako fixka tenkým hrotom a aj odstránenie praním alebo navlhčenie je jednoduchšie pri fixke. Viac o označovačoch na textil si môžete prečítať v článku venovanom tejto téme: OznačovačeFixky na označovanie
 6. Špendlíky – Odporúčam dlhé špendlíky s väčšou hlavičkou.
 7. Zicherky ohnuté – Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach. Používajú sa na zaistenie všetkých 3 vrstiev tzv. sendviča pred quiltovaním, teda vrchnej látky, výplne napr. vatelínu a spodnej/ zadnej látky. Rovné zicherky neodporúčam tu používať nakoľko pri ich zapichovaní sa látka posunie. Prečítajte si aj článok ako ich používať pri skladaní vrstiev patchworkovej deky.
 8. Magnetický držiak na ihly, špendlíky – Nie je to nevyhnutnosť, ale je to veľmi rýchly pomocník ak potrebujete “pozbierať” veľa špendlíkov a  ihiel na raz. Stačí len magnetom prejsť a ihly, či špendlíky sa “samé” pozbierajú.Magnetický držiak na špendlíky
 9. Krajčírsky meter – Najlepšie taký, ktorý ma cm z jednej strany a palce z druhej strany. V zahraničných zdrojoch sa miery často uvádzajú v palcoch a takto to nemusíte prerátať na cm alebo na prerátanie stačí meter len otočiť.
 10. Cvakátko – Cvakacie nožnice – Umožnia zastrihnúť niť tesne pri látke na plocho.
 11. Páratko – Bohužiaľ niekedy aj párať treba. Pomocou páratka viete stehy rýchlo prerezať a uvoľniť.Cvakátko a nožnice

Zoznam by mohol byť aj oveľa dlhší, o ďalších niekedy inokedy.

Aké sú tie vaše obľúbené pomôcky na šitie?

Komentáre