Show menu

Ako na textilné aplikácie – 10 tipov

24 Nov
Ako na textilné aplikácie – 10 tipov

Nažehlovací jemný vlizelín – „pavučina“ sa veľmi dobre hodí na prilepenie rôznych textilných aplikácií napr. na vankúš, tašku, alebo iné textilné výrobky.
Kategória: Šitie tipy

10 tipov ako používať „nažehlovaciu pavučinu“ na textilné aplikácie.

Nažehlovací jemný vlizelín – „pavučina“ sa veľmi dobre hodí na prilepenie rôznych textilných aplikácií napr. na vankúš, tašku, alebo iné textilné výrobky. Či už aplikácie použijete na opravy, ako napríklad naše mamy nám opravovali vyderavené kolená na nohaviciach alebo to použijete ako hlavný dekoratívny prvok na textíliu treba dodržiavať určité zásady, aby výsledok bol pekný a funkčný.

Na trhu sú u nás sú rôzne značky a väčšinou nažehlovaciu pavučinu nekúpite v každej galantérii alebo obchode s textilom, ale je pomerne dobrý výber cez e-shopy. Je to veľmi jemná výstužová vrstva – pavučina, ktorá je obojstranne lepivá a z jednej strany je nalepený na papier, ktorý pri nanesení na textíliu sa potom odstráni.

Všeobecne sa najprv pavučina nažehlí na aplikáciu, potom sa odstráni papier a nakoniec sa aplikácia už s nažehlenou lepivou vrstvou nažehlí na finálny kus odevu, textílie.

Tu je mojich 10 tipov a rád ako s ňou pracovať:

  1. Najprv žehliť potom strihať vzor. „Pavučinu“ aj s papierovou vrstvou nažehlíme na látku až potom striháme želaný tvar, napr. srdce, kvetinku a podobne. Odporúčam nestrihať najprv vzor či už z látky alebo z pavučiny a potom žehliť na látku, lebo nemusíme sa trafiť tak presne a okraje látky pri následnom strihaní nebudú také pekné a hladké ako potom.
  2. Vždy si dobre skontrolujem, ktorá strana je lepivá a aby tá smerovala k látke, lebo si zašpiníte a znehodnotíte svoju žehličku. Lepivá je tá lesklá strana.
  3. Keď žehlím pavučinu na látku, dám na žehliacu dosku alebo podložku nejaký čistý papier, ale pozor nie       novinový ale nejaký čistý. Chráni to povrch žehliacej dosky pre prípad, že nejaké okraje pavučiny prečnievajú mimo látku a tak by sa pavučina prilepila o dosku, čo treba potom zoškrabúvať. Môžeme dať aj nejakú utierku, kde nám nevadí, že sa polepí.
  4. Skontrolujem pred nažehlením, že povrch textílie je čistý a nie sú tam žiadne zbytočné nitky. Ja nažehľujem často aj patchworkové kusy, kde treba určite odstrihnúť všetky zvyšné nitky, ktoré tam mohli ostať po šití patchworku.
  5. Žehličku pri nažehlení neposúvam od kraja ku kraju, hore-dole, ale prikladám a pritláčam a kúsok po kúsku postupujem. Robím to preto, aby sa mi na kraji nezačala látka otáčať hore a neohli sa kraje smerom dohora, nezvlnili sa.
  6. Pred odstránením papiera nanesiem vzor pomocou šablóny a vystrihnem aplikáciu. Pozor ako prekreslím šablónu! Pri asymetrických aplikáciách to musí byť zrkadlovo. Ak napr. robím písmeno Z alebo nejaká iný objekt, kde nie je jedno ktorá strana je naľavo a ktorá napravo. Ja si pomáham tak, aby som sa nepomýlila, že si látku na aplikáciu otočím k sebe lícnou stranou hore a potom šablónu umiestnim zdola z rubovej strany a potom to celé otočím a prekresľujem.
  7. Papier sťahujem až keď to vychladlo.
  8. Dávam veľký pozor pri sťahovaní papiera pri okrajoch, aby sa mi nezvlnili a nezdrapkali. Môže sa to stať hlavne vtedy ak vzor, tvar aplikácie je oblý a nevedie sa len po líniách tkania látky, ale aj šikmo.
  9. Prišitie aplikácie po okrajoch pri nažehlení si najprv nacvičím na nečisto a nastavenie stroja otestujem vopred, napríklad cikcakový steh. Predídem takto páraniu a vopred vidím aké husté alebo veľké budú stehy a tiež ako je dobré umiestniť okraj látky pod pätkou.
  10. Šablóny je dobré odkladať na ďalšie použitie, ušetríte si prácu. Taktiež odkladám väčšie odrezky po vystrihnutí s nažehlenou pavučinou, môžu sa zísť niekde inde.

Prikladám obrázky patchworkovej aplikácie, ktorú som vytvorila zo zvyškov látky, z rôznych odrezkov, čo mi ostali z iných projektov.

Ak vás niečo ešte napadne, čo som vynechala, nechajte komentár pod článkom.

Komentáre