Show menu

Ako používať dočasné lepidlo v spreji

04 Dec
Ako používať dočasné lepidlo v spreji

Dočasné lepidlo v spreji je výborná pomôcka na patchwork a quiltovanie. Výborne zabráni posúvaniu materiálov, jednotlivých vrstiev a tiež dobre pôsobí proti naťahovaniu úpletových materiálov.
Kategória: Šitie tipy, Patchwork

Dočasné lepidlo na textil v spreji

Dočasné lepidlo v spreji je výborná pomôcka na patchwork a quiltovanie. V zásade sú 3 najčastejšie metódy ako fixovať 3 vrstvy patchworkovej deky – vrchnú látku, výplň – napr. vatelín, termolín a spodnú (zadnú) látku pred prešívaním:

 1. Stehovanie – použitím nite na stehovanie – „stehovku“
 2. Špendlíky – špeciálne ohnuté na patchwork a quilting
 3. Lepidlo v spreji

Dočasné lepidlo v spreji je hlavne vhodné pre fixovanie menších výrobkov, deky, vankúše, aplikácie. (o aplikáciách som písala aj v staršom článku)

Lepidlo je bez zápachu a nevznikajú škvrny na látke. Taktiež nemusíte mať obavy kvôli ihle, nezanecháva lepivú vrstvu pri šití. Výborne zabráni posúvaniu materiálov, jednotlivých vrstiev a tiež dobre pôsobí proti naťahovaniu úpletových materiálov.

Ja dočasné lepidlo používam veľmi často, lebo nanesenie je rýchle, čisté a naozaj fixuje celú plochu oproti napr. použitiu špendlíkov, alebo stehovky, kde sú medzery medzi stehmi alebo špendlíkami.

Pozor! Ak je možné, že prácu nedokončíte hneď alebo najneskôr druhý deň tak sprej neodporúčam používať na fixovanie. Je to totiž

naozaj len dočasné lepidlo a väčšinou stratí lepivosť po 24 hodinách. Takže veľké prikrývky, ktorých prešívanie trvá aj 8-10 hodín a pravdepodobne budem na nich robiť niekoľko dní nefixujem sprejom.

Taktiež treba brať do úvahy finančnú stránku, na veľkú prikrývku by bolo treba naozaj veľa toho lepidla.

Ako teda používať dočasné lepidlo v spreji:

 • Najprv si treba pripraviť pracovné prostredie. Dbajte o to, aby neboli nejaké iné textílie v dosahu, napr. obrus, ak pracujete na kuchynskom stole, aby sa náhodou neprilepil nechcene. Síce lepivosť je dočasné, ale predsa. Ja sa snažím to robiť vonku, napr. na balkóne, i keď lepidlo nemá zvlášť nepríjemný zápach.
 • Lepidlo sa nanáša zo vzdialenosti 20-30 cm rovnomerne na látku. Treba si dávať pozor pri krajoch a odporúčam chrániť pracovnú plochu okolo krajov napr. vrstvou papiera, novín a podobne.
 • Netreba nanášať hrubú vrstvu, naozaj stačí tenká vrstva, len jedenkrát prejsť. Lepidlo je neviditeľné, tak je dobré postupovať systematicky, aby ste nič nevynechali.
 • Po nanesení lepivej vrstvy hneď začnite priložením ďalšej vrstvy ktorú chcete prilepiť. Je dobré ešte pred nastriekaním lepidla si to nanečisto precvičiť, ako budete vrstvu prikladať. Mne sa osvedčilo začať pekne od horného alebo dolného okraja a postupovať ku stredu.
 • Najprv vrstvu, ktorú chcem prilepiť položím na nastriekanú vrstvu a potom – od stredu postupujúc – pritláčam a urovnávam, aby neboli žiadne záhyby, bubliny a vrstva sa naozaj dobre prilepila.
 • Nebojte sa, ak náhodou nevyšlo to celkom, napr. zbadáte niekde nejaký neželaný záhyb. Tesne pri lepení sa to ešte dá odlepiť a napraviť.
 • V prípade 3 vrstiev, ako napríklad pri patchworkovej deke, začnite so zadnou látkou, na ktorú nalepíte vatelín a potom na už nalepený vatelín nastriekajte a nalepte vrchnú látku.
 • Po nalepení začnite hneď alebo čo najskôr šiť, prešívať.
 • Po dokončení práce výrobok vyperte, aby sa lepidlo úplne odstránilo.

Ak ste teda ešte dočasné lepidlo v spreji nevyskúšali, tak vrelo odporúčam nebáť sa toho. Je to naozaj výbornou pomôckou na fixovanie rôznych vrstiev látky nielen pri patchworku.

Budem rada, ak mi do komentárov napíšete svoje skúsenosti.Dočasné lepidlo v spreji

Komentáre