Show menu

Prešívaj ako ideš – “Quilt as you go”

11 Jan
Prešívaj ako ideš – “Quilt as you go”

Fotopostup ako sa šije patchwork Log Cabin vzor s metódou "Quilt as you go".
Kategória: Šitie tipy, Patchwork

“Quilt as you go” – je metóda prešívania (quiltovania) pri ktorej sa výrobok (napr. deka, vankúš) prešíva zarovno ako sa zostavuje vzor a nie na konci po vyhotovení, alebo sa prišíva k výplni (napr. k vatelínu) rovno pri zostavovaní vzoru. Vyskúšala som to na tomto vankúši a je to naozaj jednoduchá technika, ušetrí čas  a nevyžaduje rozžehľovanie patchworkového vzoru.

Na tomto vankúši som robila tzv. vzor “Log Cabin”, ktorý je jeden z najstarších patchworkových vzorov vôbec. Základom sú 2 štvorce v strede, ktoré sa postupne obšívajú kusmi obdĺžnikového tvaru. Nerobila som ani žiadne výpočty aké majú byť jednotlivé pásy dlhé. Dĺžku pásov som upravovala za pochodu – odstrihla prebytky. Približne som vyrátala koľko pásov budem potrebovať: 50/7= 8 pásov a pridala som 2 navyše.

Tak ako na to:

Používala som švy 0,7 mm (polka pätky).

 1. Najprv som vystrihla štvorec z vatelínu na prednú stranu poťahu. Hotový vankúš má rozmery 50 x 50 cm, tak som vystrihla trošku viac cca. 53 x 53 cm.
 2. Narezala som bavlnené látky na vzor, pásy široké 7 cm v dĺžke 50-60 cm. Dokonca z niektorých mi vyšli len pásy široké 6 cm. Pri tejto metóde malé rozdiely nevadia.
 3. Zhruba do stredu vatelínu som našila prvý štvorec 7×7 cm len po jeho jednej strane. Štvorec som odrezala z jedného pásu látky. Dala som štvorec lícom do stredu na vatelín a prešila po jednej strane. Potom som otočila na líce a rukou dobre uhladila.Návod šitie vankúšPrišívanie prvého štvorca
 4. Zobrala som ďalší štvorec, položila na prvý lícom na líce k ďalšej strane ešte neprišitej a prišila tiež po jednej strane. Otvorila – otočila na lícnu stranu a už som mala 2 štvorce prišité nad sebou.
 5. Zobrala ďalší pás látky, položila lícom na už prišité 2 štvorce lícom a prišila po ďalšej nezašitej strane. Potom som pás otočila na líce, neprišitý zvyšok som odstrihla, teda odstrihla aby bola dĺžka presne ako sú tie 2 štvorce.IMAG2302IMAG2304
 6. Takto som pokračovala až kým sa nepokryl celý vankúš. Prikladala a prišívala ďalšie a ďalšie pásy, vždy bolo treba dlhšie a dlhšie.Vatelín som otočila vždy v smere hodinových ručičiek, takto vždy viem na ktorú ďalšiu stranu treba prišiť ďalší pás.IMAG2315 IMAG2314
 7. Pred prišitím ďalšieho pásu treba už prišité vždy dobre rukou uhľadiť. Ja pri tejto metóde nežehlím jednotlivé kusy.
 8. Ak je celý povrch už pokrytý, tak ešte okraje zarovnáme na konci, aby boli naozaj pravouhlé.
 9. Na konci som ešte husto prešila celý blok po povrchu. V tomto prípade som zvolila prešívanie, aby som vzor Log Cabin zvýraznila a prešívala som do štvorca, pričom som začala v strede a postupovala smerom von.

Ďalšie tipy:

 • Ak náhodou dĺžka pásov nevyjde náhodným odstrihávaním a niektorý pás je kratší,  tak nezúfajte, jednoducho k tomu prišite nejaký iný pás aj s iným vzorom, aby ste ho predĺžili na požadovanú dĺžku.
 • Pohrajte sa s odtieňmi. Ja som sa snažila dať na jednu polovičku svetlejšie odtiene a na druhú polovičku pásy v tmavších odtieňoch. Takto vznikol zaujímavý efekt. Pekné je aj v strede tmavé a smerom von svetlé. Kľudne experimentujte.

Komentáre