Show menu

Čo je patchwork

23 Mar
Čo je patchwork

Definícia čo je patchwork, patchwork quilt. Články, návody a tipy o patchworku a šití. Cik-Cak Štúdio Bratislava
Kategória: Patchwork

Patchwork – čítaj pečvork

Definícia

Patchwork je textilná technika, pri ktorej malé kúsky látok sa zošívajú do väčších celkov, zväčša geometrických tvarov, ktoré vytvárajú výsledný vzor. Väčšinou sa používajú rôzne kusy bavlnených látok v rôznych farbách a potlačou. Pôvodne sa tieto kusy zošívali zo zbytkov starých látok ručne. Dnes sa patchwork šije na šijacích strojoch z látok, ktoré sú špeciálne navrhnuté na tento účel.

Patchworkový vzor sa najčastejšie používa na prikrývky a deky. Takáto prikrývka sa nazýva aj „ patchwork quilt“. Patchworkové quilty sa skladajú z 3 vrstiev: z vrchnej látky s patchworkovým vzorom, z výplne a zo spodnej látky. Patchworkové quilty sa prešívajú buď ručne alebo na stroji rôznymi vzormi stehmi. Toto prešívanie sa nazýva – quiltovanie (čítaj kviltovanie) a dodáva prikrývke nielen pevnosť ale je aj významným estetickým, či dokonca umeleckým prvkom.

História patchworku siaha až do dôb amerických osadníkov hlavne na stredozápade. Dnes je táto textilná technika populárna na celom svete a zažíva svoju renesanciu. Okolo patchworku sa vytvára samostatné odvetvie textilného priemyslu a dnes existujú textilní designeri, výrobcovia textilu, či výrobcovia šijacích strojov a pomôcok, ktorých hlavná činnosť sa upriamuje práve na patchwork.

Pokiaľ vás táto technika zaujala a chceli by ste sa ju naučiť, pozrite sa na naše kurzy šitia a patchworku.

Komentáre