Show menu

10 +1 rád ako šiť mäkké hračky pre deti

31 Mar
10 +1 rád ako šiť mäkké hračky pre deti

Návod 10 +1 rád ako šiť mäkké hračky pre deti. Cik-Cak Štúdio
Kategória: Šitie tipy

Ako šiť hračky pre deti

 

Často sa ma na kurze šitia zákazníčky pýtajú ako sa šijú hračky a preto som pozbierala svoje skúsenosti a prinášam rady ako šiť hračky pre deti.

Mäkké hračky („plyšáky“) sú relatívne nenáročné na šitie, ale práve z dôvodu, že sú určené pre malé deti treba dbať o zopár zásad pri šití.

Bavlnené látky sú vhodným vrchným materiálom, ale môžeme používať aj flís, úplet, froté, či plátno alebo rôzne mäkké materiály napr. tzv.“ babysoft“.

Ako výplň ja používam duté vlákno, ktoré je na trhu aj pod názvom ako polyesterové rúno (PES). Hračky môžete plniť aj s molitanom, polyesterovými guličkami, dokonca s pohánkou alebo s ryžou. Pri týchto posledne spomenutých, musíme ale myslieť na to, aby sa náhodou nedostali do detských úst.

Tu je mojich 10+1 rád na šitie hračiek:

 1. Používajte menšie a hustejšie stehy na zošitie ako bežne používate. Hračka bude namáhaná a takto zabránime uvoľneniu výplne. Ja používam na svojom stroji veľkosť stehu 1.5 na šitie hračiek.
 2. V oblúkovitých častiach, ako sú napr. uši, ruky a pod. postupujte pomaly, aby ste neurobili ostré uhly a ostré stehy, ktoré by ten oblúkovitý tvar narušili a po prevrátení by tam boli také „ zúbky“.
 3. V oblúkoch látku nastriháme, aby sa po prevrátení neťahala a mala pekný tvar. V malých oblúkoch odporúčam nastrihať také zúbky a odstrániť všetku prebytočnú látku. Ja často na vystrihnutie prebytočnej látky vo švoch používam cik-cakové nožnice.Návod Hračka obluky
 4. Ak oči, nos a ústa budete šiť ručne, tak spravte to ešte pred zošitím hračky, hneď na začiatku. Takto sa šije jednoduchšie, lebo uzly sa schovajú pekne na rubovej strane a nemusia sa preťahovať.
  Detail Macko

  Tvár vyšívaná ručne

 5. Nenechávajte vnútri prebytočné nite a uzly na viditeľných miestach po vyšití tváre, lebo by mohli presvitať.
 6. Končatiny – ruky, nohy, chvost – prešite aj 2 krát, hlavne keď je predpoklad, že napr. macko bude ťahaný za uši.
 7. Otvor na prevrátenie nechávajte niekde na rovnej strane, nie v komplikovaných častiach.
 8. Pri otvore pred ručným zašitím okraje látky pekne zažehlite, bude sa ľahšie šiť a držať tvar.
 9. Po prešití a prevrátení, ešte pred vypchaním, látku prežehlite. Po vypchaní sa to už nedá pekne.
 10. Na vypchávanie, pri ťažko dostupných častiach, používajte nejaký neostrý nástroj. Nepoužívajte nožnice! Ja s obľubou používam drevené čínske paličky.
 11. Na vypchanie odtrhávajte väčšie kusy dutého vlákna, takto bude hračka vyzerať kompaktnejšia. Taktiež si dávajte pozor na spoje pri vypchávaní, napr. pri krku, nohe, aby neboli medzery a kontinuálne bez hrboľov sa prechádzalo na ďalšiu časť hračky.

Do kurzu Šijeme nielen pre deti som zaradila aj lekciu na jednoduchú hračku.

Ak máte nejaké otázky ohľadom šitia hračiek, neváhajte ma kontaktovať, rada pomôžem.

K stiahnutiu článok PDF: 10+1 rád ako šiť mäkké hračky pre deti (307 stiahnutí) .

Komentáre