Show menu

Čo vzniklo z tajomnej tašky

12 Máj
Čo vzniklo z tajomnej tašky

Ako vznikla patchwork deka z výzvy " Tajomná taška". Postup ako šiť podľa vlastného dizajnu. Z každej látky sa dá ušiť niečo pekné.
Kategória: Šitie tipy, Patchwork

Čo vzniklo z tajomnej tašky

Postup ako šiť podľa vlastného dizajnu

Nedávno som sa prihlásila do výzvy, ktorú vypísal e-shop Zebrapatcwhork – Tajomná taška.

Princíp tajomnosti je v tom, že som dostala 5 metrov látky v hodnote 50EUR a nevedela som vopred aké látky to budú – bola to akási „mačka vo vreci“. Ak z nich niečo pekné ušijem a pošlem fotku alebo ukážem finálny výrobok získam poukážku na nákup ďalších látok, tento krát podľa vlastného výberu, v hodnote 25 EUR.

Látky

Priznám sa, keď som si svoju tašku vyzdvihla a pozrela sa dovnútra, bola som trochu sklamaná obsahom, nakoľko farby ani vzory neboli podľa môjho vkusu.

No ale aká by to bola výzva, keby to išlo hladko. Tak som si „vyhrnula rukávy“ a pustila sa do práce. Postup práce som zhrnula do týchto niekoľkých bodov:

 1. Vybrala som si vzor, ktorý sa mi k tomu hodil. Dlho som listovala v rôznych knižkách a hľadala ten správny vzor. Nakoniec som sa rozhodla ušiť si deku jednoduchými štvorcami, ktoré sú orámované. Tento vzor som si zvolila z niekoľkých dôvodov:
 2. Pozrela som sa na nich v rôznych kombináciách vedľa seba, ako ukážu. Je dobré si urobiť odstup z diaľky a dokonca môžeme aj prižmúriť oko.
 3. Potom som si ich kategorizovala: boli tam látky svetlé a tmavé, malými vzormi a väčšími. Najprv som si látky zmerala, koľko mám z každej. Rýchlo sa šije a je jednoduchý. (teda rýchlo sa dostanem k svojej odmene). Vyniknú aj látky s väčšími vzormi v strede.
 4. Vybrala som si veľkosť základného bloku. Pomocou metra a pravítka som skúšala najprv rôzne veľkostné varianty a musela som brať ohľad aj na to koľko mám látky z každej farby. V mojom prípade ústredný štvorec pred šitím mal veľkosť 16,5 x 16,5 cm (výsledný štvorec 15 x 15 cm) .
 5. Urobila som si grafický náčrt na štvorčekový papier, aby som mala predstavu o celej deke.náčrt deky
 6. Urobila som celkový výpočet spotreby látok, aby som mala istotu, že mi vyjde látka aj na zadnú stranu a stanovila som finálny počet potrebných blokov.
 7. Vystrihla z látky štvorce a obdĺžniky.
 8. Zošila v reťazcoch základné štvorce s rámom a vytvorila jednotlivé bloky. Šitie v reťazcoch ( angl. chain piecing) je rýchly spôsob šitia, kde šijete jeden kus hneď za druhým bez prerušenia a prerezania nite.Deka blok štvorec2
 9. Vyskúšala som nanečisto ako bude vyzerať výsledná deka a rozprestrela som všetky bloky vedľa seba. Rozmiestnila bloky v rôznych farbách do radov. (Nakoniec som nepoužila presne svoj pôvodný náčrt, lebo sa mi zapáčilo iné poradie blokov.)
 10. Zošila jednotlivé rady a vrchný vzor deky.  Deka z tajomnej tašky celá
 11. Ušila som zadnú stranu deky z čo najväčších kusov látky ako sa dalo.deka zadná strana
 12. Urobila „sendvič“ – spojila všetky 3 vrstvy aj s vatelínom.
 13. Prequiltovala = prešila tzv. meandrovým vzorom.Deka z tajomnej tašky
 14. Urobila pásy na obrubu a našila som dokola.patchwork deka obruba

Patchworková deka je hotová, má celkové rozmery 104 x 154 cm. Nakoniec výsledok prevýšil moje pôvodné očakávania. Ostali mi iba malé kusy, takmer všetko sa spotrebovalo.

patchwork deka

Už sa teším na odmenu – výber látok v hodnote 25 EUR podľa vlastného vkusu.

Tak neváhajte a nabudúce sa prihláste aj vy na takúto výzvu.

Ak by ste sa radi naučili techniky šitia patchworku a voľné prešívanie, prihláste sa na niektoré kurzy venované patchworku.

Ďalšie tipy ako na patchwork nájdete v kategórii patchwork.

 

Komentáre