Show menu

Vecičky z recyklovaných džínsov

03 Jún
Vecičky z recyklovaných džínsov

Čo všetko sa dá ušiť z recyklovaných džínsov. Tipy a návody na šitie. Nevyhadzujte svoje staré džínsy, dajte im druhú šancu na život!
Kategória: Šitie tipy

Vecičky z recyklovaných džínsov

Džínsy ( alebo angl. jeans) sú vyrábané z látky nazývanej denim. Denim je bavlnená tkanina, ktorá sa farbí indigom na modro. Názov pochádza vlastne z francúzštiny, keďže látka (nazývaná v tom čase serže) sa vyrábala v meste Nimes – Serge de Nimes. (zdroj wikipedia)

Vo väčšine domácností sa nájdu nejaké džínsy, z ktorých niekto vyrástol, alebo vyšli z módy, či sa niekde poškodili. Tak ich nevyhadzujte, odložte si ich na nejaké projekty šitia.

Ako šiť z denimu

Ihla na denim – džínsovinu

Keďže denim je pevná bavlnená tkanina, dá sa používať naozaj široko ako hocijaká iná pevná látka. Pri šití je dobré použiť špeciálnu ihlu, ktorá sa často volá aj džínsová ihla, sú to ihly do šijacieho stroja buď rozmer 14/90 alebo až 16/100. To prvé číslo na ihle ( napr. 9/12, 14…) je americké označovanie, druhé európske ( 75, 80, 90, 100…). Ako vidíte na obrázku nižšie, ihly do šijacieho stroja majú nielen rôzny hrot ale aj tvar a veľkosť dierky.

Prečítajte si aj článok: Aké ihly do šijacieho stroja.

Druhy ihiel

Druhy ihiel do šijacieho stroja zdroj www.feathersflights.com

Výber nite

Taktiež je dôležité si zvoliť správnu kombináciu nite. Pre denim môžeme si zvoliť aj hrubšiu niť do stroja a bavlnenú. (ja bežné látky šijem len polyesterovou niťou, ale pri denime môžeme použiť aj pevnejšiu bavlnenú niť – pozor len niť do šijacieho stroja nie na ručné šitie!) Denim sa často šije hrubou niťou žltej farby a takéto nite sa dajú špeciálne kúpiť.

Ak budeme šiť časti odevu, alebo výrobky, ktoré budú namáhané môžeme si zvoliť aj menšie stehy, aby sme zabezpečili pevnosť stehu.

Strihanie

Pri strihaní treba sa snažiť strihať tzv. po niti – teda ako látka bola tkaná – a nie strihať šikmo. Pri šikmom strihaní sa látka bude rozťahovať.

Je taktiež časté, že okraje – prídavky na šev pri recyklácii sa nechajú na lícnej strane a nastrihajú sa a následne sa vyperú, aby dostali taký rozstrapkaný vzhľad.

detail denim

detail denim

Čo šiť z džínsov

Ja mám najradšej recyklované výrobky, kde ich pôvod v nohaviciach je aj priznaný a môžem použiť celé kusy, napr. vrecko, nohu , pásová časť a pod. ináč môžeme samotný denim používať ako bežnú bavlnenú tkaninu.

Pekné veci sa dajú ušiť s využitím zadného vrecka na nohaviciach, napr. Organizátor na stenu – návod k stiahnutiu tu: Organizátor, kozmetická taštička. Zadné vrecko najprv odpárame. Ak sú v nej aj nity, tak vrecko spolu aj s nitmi vystrihneme, aby nám neostala diera po nitoch.

Pripravujem rôzne návody a fotopostupy ako využiť svoje staré nohavice, tak sa pozrite aj do Návodov.

Súvisiace články:

Taška na fľašu

Taška na fľašu z recyklovaných džínsov

Kvet z džínsov

Kvet z džínsov

Džínsová taštička

Džínsová taštička z recyklovaného denimu

Riflová nákupná taška

Nákupná taška z rifloviny

Organizátor s vreckami

Organizátor s vreckami na stenu

Komentáre