Show menu

Ako bolo v tábore šitia pre deti

28 Júl
Ako bolo v tábore šitia pre deti

Prinášam trochu pohľadu do zákulisia tábora šitia s deťmi a čo som sa ja ako lektorka naučila počas týchto dvoch týždňov. Intenzívna práca s deťmi bola pre mňa veľká pedagogická výzva. Pozrite sa, čo všetko deti ušili.
Kategória: Kurzy a Workshopy šitia

Od 13.7.2015 do 23.7.2015 prebiehali 2 turnusy detského letného tábora šitia. V tých najväčších horúčavách s ôsmymi dievčatami vo veku od 8 do 13 rokov sme tvorili a usilovne šili. Prinášam trochu pohľadu do zákulisia tábora a čo som sa ja ako lektorka naučila počas týchto dvoch týždňov.

Intenzívna práca s deťmi bola pre mňa veľká pedagogická výzva. Na druhej strane záujem a nadšenie detí boli mojou motiváciou v náročnejších situáciách.

Pôvodne sme mali v pláne ušiť minimálne 6 produktov počas týždňa, no detičky boli natoľko šikovné a „šitiachtivé“, že sme toho stihli viac.

Čo sme šili:

 1. Chňapka – podložka pod hrniec
 2. Vrecúško na levanduľu
 3. Čelenka
 4. Sukňa na gumičku
 5. Záložka do knihy
 6. Obal na knihu
 7. Textilná koláž zo zbytkov látky
 8. Vrecúško na drobné hračky a farbičky
 9. Sovička
 10. Rybička
 11. Ihelníček
 12. Taštička na zips
 13. Nákupnú tašku
 14. Yo-Yo kvet
 15. Poťah na vankúš
 16. Peňaženka z filcu – ručné šitie

Niektoré návody si môžete už stiahnuť teraz a chýbajúce postupne doložím.

Jednoduché postupy vhodné na šitie s deťmi nájdete aj v Návode 5 projektov

Každé dieťa je iné. – Skupiny boli vekom a schopnosťami rôznorodé, ale skúsenosťami so šitím všetci boli na rovnakej štartovacej čiare. No nedá sa povedať, že mladším to išlo horšie a staršie boli šikovnejšie. Prístup, inštrukcie a tempo som musela prispôsobiť takmer ku každému dieťaťu individuálne, ak som chcela, aby každé šťastné odchádzalo s ušitým výrobkom. Odporúčam stráviť dostatok času v úvode na zoznámenie sa a tiež zaradiť aktivity mimo šitia aj ako výplň medzi rôznymi úlohami, keď sa čakáme, kým všetci skončia svoj produkt.

Tábor deti

 

Čo funguje v jednej skupine nemusí v druhej. – Kým jedna skupina žiadala viac času na individuálnu tvorbu, druhá sa viac nechala viesť. Program pre deti v tábore musí byť flexibilný a variabilný. Každá skupina mala záujem šiť, ale ich vnútorné motivácie ako aj vytrvalosť a schopnosť vyrovnať sa aj nejakými tými chybičkami pri šití, bola veľmi rôzna. Je veľmi užitočné zapojiť šikovnejšie a rýchlejšie deti, aby pomáhali tým slabším alebo pomalším. Pomáha to vytvoriť tím a taktiež majú možnosť ukázať, čo sa naučili.

Tábor deti

 

Spätná väzba je dôležitá. – Počuť a vidieť ako sa deti tešia z toho, čo sa naučili a zvládli je veľmi príjemné. Výroky ako: „ to som ani nevedela, že by som ja také niečo vedela ušiť“ alebo „budete robiť tábor aj na budúci rok? lebo mňa už môžete teraz zapísať“ potešia. Taktiež je dôležité dostávať spätnú väzbu počas inštrukcie a pýtať sa detí: bolo to jasné, rozumela si tomu, zopakuj mi ako by si to urobila, ktorý výrobok bol najťažší a podobne. Pochvalou detí netreba veľmi šetriť a je dobré oceniť snahu a vytrvalosť a pomáhať tak vyrovnať sa so situáciami keď treba občas párať. Heslo je: Nie sú žiadne chyby, len príležitosti naučiť sa niečo nové!

Deti v tábore

Poriadok musí byť. – Ani som netušila doteraz, aký neporiadok môže vzniknúť pri šití. Dodržiavať poriadok na stole a vrátiť veci na miesto je dôležité nielen z hľadiska bezpečnosti, ale som zistila, že pomáha aj predísť drobným hádkam ako: Kde sú moje nožnice? Prečo si mi zobrala moju ceruzku? a pod. Je dobré si určiť nejaké pravidlá fungovania hneď na začiatku. Ja som na to na začiatku zabudla, ale nabudúce si už budem dávať väčší pozor.

Deti v tábore

 

Dúfam, že som deti inšpirovala k ručným prácam a šitiu a že aspoň niektoré v tom budú pokračovať aj ďalej.

Od októbra 2015 bude znova pravidelný kurz šitia pre deti v poobedňajších hodinách. Nezabudnite sa prihlásiť na odber Noviniek v závere článku, aby ste bola včas informovaná!

Šitie je zábava!

Komentáre