Show menu

Ako si vybrať šijací stroj

08 Aug
Ako si vybrať šijací stroj

18 tipov ako si vybrať šijací stroj. V tomto článku nejdem odporučiť žiadnu konkrétnu značku ale uvádzam kritériá výberu, ktoré by ste mali zvážiť pred kúpou šijacieho stroja na domáce (nie profesionálne) použitie.
Kategória: Šitie tipy

Ako si vybrať šijací stroj

18 tipov, čo brať do úvahy pred kúpou šijacieho stroja

Na trhu je množstvo šijacích strojov, či už predávaných v kamenných predajniach alebo na rôznych e-shopoch doma aj v zahraničí. Ak si kupujete svoj prvý šijací stroj a nemáte žiadne alebo máte len málo skúseností so šitím, tak to môže byť veľmi náročné vybrať si šijací stroj a vyznať sa v rozdieloch ponúkaných modelov.

V staršom článku som už písala príbeh ako som si ja vyberala svoj šijací stroj pred niekoľkými rokmi.

V tomto článku nejdem odporučiť žiadnu konkrétnu značku ale uvádzam kritériá výberu, ktoré by ste mali zvážiť pred kúpou šijacieho stroja na domáce (nie profesionálne) použitie.

1. Účel použitia

V prvom rade odporúčam vychádzať pri výbere šijacieho stroja z toho, čo chcem šiť z dlhodobého hľadiska. Budem šiť len bežné veci v domácnosti ako napríklad olemovať obrus, alebo skracovať nohavice, alebo chcem šiť kostýmy, blúzky, detské oblečenie z pletených materiálov? Mám záujem časom sa naučiť patchworkovú techniku a budem potrebovať výbavu pre šitie patchworku? Budem šiť tašky a iné hrubé materiály?

Ak predpokladám, že šitie nebude moje hlavné hobby a budem šijací stroj používať len na drobné úpravy a opravy odevov, tak stačí niečo jednoduché s menším rozsahom funkcií a nižším komfortom ovládania. Ak to so šitím myslím vážne a očakávam, že budem pravidelne (minimálne 1x týždenne) šiť a časom sa chcem naučiť šiť aj náročnejšie veci, tak odporúčam investovať väčšiu čiastku a zakúpiť si stroj s väčšou výbavou a rozsahom funkcií.

2. Ako často budem šiť

Otázka, ako často budem šiť, má význam z hľadiska životnosti stroja. Nie je jedno či šijem na jednoduchom stroji, ktorý má prevažne plastovú konštrukciu a časti raz týždenne 2 hodiny alebo len raz za mesiac 2 hodiny. V tom prvom prípade sa stroj pravdepodobne opotrebuje 4 krát rýchlejšie. Ak plánujem šiť často, tak treba si vybrať šijací stroj s mohutnejšou kovovou konštrukciou a časťami.

3. Materiály, ktoré chcem šiť

Väčšina bežne dostupných strojov dobre zvláda aj hrubé materiály, napríklad džínsovinu ( tipy ako a čo šiť z džínsoviny nájdete aj v staršom článku…) Často výrobcovia uvádzajú koľko vrstiev je stroj schopný naraz prešiť. Táto schopnosť je dosť závislá od sily prepichu ihly, ale aj od systému uchytenia spodnej nite a cievky, t.j. aký typ chapača (puzdro na cievku) stroj má. Môže byť horizontálny a vertikálny. Väčšinou sa uvádza, že vertikálne uchopenie, t.j. zospodu stroja, spredu sa vkladá cievka cez také kovové puzdro, je stálejšie a pevnejšie. Ja osobne šijem už roky na stroji s horizontálnym vkladaním cievky a zatiaľ som nemala problém ani so šitím hrubších materiálov.

Často dostávam otázku, či na bežnom šijacom stroji sa dá šiť aj jemný materiál alebo pletené úpletové materiály.

Šitie jemných materiálov

Áno, bežný šijací stroj vie šiť jemné materiály, ale treba používať tenšie ihly na jemné materiály a prispôsobiť aj hrúbku a napätie nite tomu.

Pozor! Na bežnom šijacom stroji aj v prípade, ak má stroj tzv. overlockové stehy, neviete tak pekne začisťiť okraje ako na overlocku.

Šitie pletených materiálov

Šitie pletených, úpletových materiálov, ktoré sa naťahujú na šijacom stroji nebude nikdy tak pekné ako na overlocku. Okraje aj v závislosti od hrúbky látky sa často zvlnia. To sa dá zmierniť rôznymi technikami a postupmi šitia, ale nikdy to nebude tak pekne vyzerať ako začistené na overlocku.

4. Obsluha a ovládanie

Jednoduchosť používania stroja je pre mňa veľmi dôležitá. Ako jednoducho sa dajú nastaviť rôzne stehy ich šírka a hustota, rýchlosť šitia. Videla som lacné stroje, ktoré priniesli zákazníci a veru sme nad nimi dosť dlho maturovali, ako si zvoliť niektoré ozdobné stehy, nakoľko sa to robilo cez 2 rôzne otočné gombíky, kde stehy boli označené rôznymi farbami. V tomto zmysle digitálne moderné displeje majú výhodu oproti klasickým otočným gombíkom, na ktoré sa zmestí len obmedzené množstvo stehov.

Digitálny displej

Nastavenie stehov – digitálne ovládanie

5. Voľné rameno

Voľné rameno znamená, že sa časť pod šijacou doskou dá vybrať, odmontovať a viete na rameno natiahnuť napr. rukáv alebo nohu nohavíc, čím viete šiť aj na ináč ťažko dostupných miestach.

Voľné rameno

Šijací stroj Bernette voľné rameno

šijací stroj Bernette

Voľné rameno s natiahnutými nohavicami

6. Orezávanie nite

Nie je to nevyhnutnosť, ale poteší, nemusíte zakaždým hľadať nožnice a viete niť odrezať jednoducho po ukončení šitia.

Orezávanie nite

Orezávanie nite Bernette, Bernina

7. Regulátor rýchlosti

Bohužiaľ niektoré lacnejšie stroje nemajú túto funkciu a rýchlosť sa dá len ťažko ovládať pedálom, ktorý ale nezvykne byť taký citlivý a často sa na týchto strojoch bez regulácie rýchlosti dá šiť len rýchlo a nedokážete urobiť len jeden steh ani po dlhšom tréningu. Nedávno som mala zákazníčku, ktorej som pomohla rozbehnúť jej nový šijací stroj a pritom sme zistili, ako táto funkcia chýba. Určite odporúčam kupovať šijací stroj s možnosťou regulácie rýchlosti pre deti, nakoľko oni ešte nevedia tak citlivo používať pedál.

8. Ihla v polohe dole

Ak máte možnosť tak kupujte len taký stroj, ktorý mám možnosť navoliť si, že pri zastavení sa ihla ostane vždy dole, zapichnutá v látke. Je to dobré z niekoľkých dôvodov:

  1. Bezpečnosť – ak je ihla dole a vy manipulujete niečo okolo ihly, tak sa vám v tejto polohe už nevie zapichnúť do prsta
  2. Presnosť – zabráni tomu, aby sa látka pri zastavení pohla a viete pokračovať presne tam, kde ste skončili.
  3. Otáčanie – mať ihlu dole je úplná nevyhnutnosť v rohoch, keď sa potrebujete otočiť iným smerom. Pokiaľ nemáte túto funkciu automaticky, tak si musíte ju manuálne otočiť dole v rohoch pomocou bočného kolieska.
    Ihla v polohe dole

    Ihla v polohe dole

9. Systém nasadenia pätiek

Ak máte systém rýchleho upínania, tak nepotrebujete zakaždým skrutkovač, keď meníte pätku. Pätku vymeníte rýchlo aj bez pomoci manžela:)

10. Rozsah a nastaviteľnosť stehov

Jednoduchšie stroje majú obmedzené možnosti nastaviť si šírku alebo hustotu stehu. Často na lacnejších strojoch si viete nastaviť len 3 úrovne veľkosti, napríklad malý steh, stredný a veľký. Na lepších šijacích strojoch môžete regulovať veľkosť stehu až do 7 mm. Tiež je dôležité ako ľahko a presne viete nastaviť steh. Je výbornou pomôckou, ak stroj už má nejaké základné nastavenie veľkosti stehu pre každý typ stehu.

11. Základné príslušenstvo

Má to význam aj z hľadiska porovnávania ceny. Nie je jedno, či v cene je napríklad ešte jedna pätka alebo je ich tam ďalších päť aj páratko a cievky navyše. Takže určite porovnajte si vždy, čo je v základnom príslušenstve. Býva to schované v takej priehradke na odnímateľnej časti ramena stroja. Už som mala prípad, že zákazníčka nevedela, aké „poklady“ tam má schované, až pri spoločnom šití sme to objavili.

Príslušenstvo k šijaciemu stroju

Príslušenstvo k šijaciemu stroju

12. Vypínanie podávača

Podávač to sú tie zúbky pod pätkou, ktoré poháňajú látku smerom dozadu. Pýtate sa, prečo by som to mala vypínať? Je pravda, že pri bežnom šití potrebujem, aby sa látka posúvala, no sú prípady keď to nechcem a je to nežiadúce. Napríklad, ak chcem prešívať látku voľným spôsobom (free motion quilting). Robí sa to často na patchworkových výrobkoch, pri vyšívaní, plátaní. V takýchto prípadoch ja chcem určovať, ktorým smerom a ako rýchlo sa má látka posúvať a podávač sa vypína alebo na niektorých typoch strojov zakrýva. Ak nemám možnosť vypnúť podávač, tak sa dá čiastočne nahradiť táto funkcia nastavením veľkosti stehu na 0.

Vypínanie podávača

Vypínanie podávača

13. Možnosť šiť bez nožného ovládača-pedálu

Čiže možnosť šiť aj bez nôh len stlačením tlačidla, ktorý spustí stroj. Je to užitočná funkcia vtedy, ak šijem niečo dlho a monotónne. Je to podobné ako tempomat v aute, stará sa vám o rovnomennú rýchlosť a nemusíte mať nohu na pedále, no stále musíte dávať pozor, aby stroj šil tam, kde treba. Používam v mojom štúdiu túto možnosť hlavne keď šijeme s deťmi, ktoré ešte nedočiahnu na pedál pod stolom. Taktiež pri navíjaní nite na spodnú cievku. Môžem sa venovať pri navíjaní niečomu inému a nemusím nevyhnutne sedieť pri stroji.

14. Navliekač nite do ihly

Na svojich kurzoch vidím často, že sú zákazníčky prekvapené, keď sa dozvedia, že takéto niečo existuje. Je to taký malý pomocník, ktorý vysuniete pri ihle omotáte okolo niť, spustíte a ihla je navlečená. Nemusíte si vyťahovať okuliare ani sliniť koniec nite, máte ihlu navlečenú šup-šup. Na začiatku to vyžaduje trochu tréningu a potom už to ináč ani nebudete skúšať.

Navliekač nite

Navliekač nite

15. Technická podpora a servis

Je dobré, ak v prípade poruchy alebo nejakých problémov, ktoré sama neviete vyriešiť, máte sa na koho obrátiť. Šijací stroj má slúžiť dlho a počas životnosti pravdepodobne budete potrebovať servis. Pred kúpou sa presvedčte, či značka má zastúpenie na Slovensku alebo akým spôsobom sa riešia prípadné problémy.

16. Návod v Slovenčine

Považovala by som to za samozrejmosť mať návod v slovenčine. No ak objednávate stroj cez zahraničné e-shopy, tak sa ľahko môže stať, že dostanete stroj bez slovenského návodu, napríklad len v čínštine.

Návod k obsluhe v slovenčine

Návod k obsluhe v slovenčine

17. Cena

Cenu som zámerne nechala nakoniec, lebo mať všetky tieto vyššie menované užitočné funkcie, nie je vždy len otázkou ceny. Odporúčam porovnať si niekoľko modelov a taktiež brať do úvahy, že stroj kupujete na niekoľko rokov, takže sa oplatí do toho trošku viac investovať. Už okolo 200 EUR kúpite kvalitný šijací stroj pre domáce použitie, ktorý bude mať väčšinu spomenutých funkcií.

18. Overlock alebo šijací stroj

Často dostávam túto otázku, či si má zákazníčka kúpiť šijací stroj alebo radšej overlock. Overlock je špeciálny stroj, ktorý slúži hlavne na obnitkovanie okrajov. Vykonáva naraz 3 úkony, látku zošije, obnitkuje a okraje zastrihne. Šije viacerými ihlami, niťami a taktiež podávač funguje ináč. Používa sa hlavne na šitie pletených materiálov, ktoré pri šití a obnitkovaní na bežnom stroji sa vlnia a naťahujú. Overlock má svoje výhody, ale v žiadnom prípade nenahradí klasický šijací stroj. Ak plánujete veľa šiť aj úpletové materiály a máte na to finančné možnosti, tak je super si kúpiť overlock, ale len ako dodatočný stroj, nie ako stroj na šitie. Ja overlock zatiaľ nemám, no možno si niekedy rozšírim vybavenie štúdia o jeden.

Napíšte dole do pripomienok, aké máte vy skúsenosti s vašim šijacím strojom, ktoré značky a modely odporúčate na domáce šitie?

Páčil sa vám článok, prihláste sa pod článkom na odber noviniek!

 

 

Komentáre