Show menu

Čo je to free motion quilting?

24 Okt
Čo je to free motion quilting?

Čo je to "free motion quilting" - voľné prešívanie a ako sa to šije? Pozrite si video a prečítajte si naše tipy. Je to technika vyšívania na stroji používaná často v patchworku.
Kategória: Videonávody, Šitie tipy, Patchwork, Kurzy a Workshopy šitia

Free motion quilting

Čo je to free motion quilting alebo voľné prešívanie

Definícia

Quilting - Prešívanie

Prešívanie “Free motion”

Je to technika vyšívania- prešívania na šijacom stroji používaná často v patchworku (pozri aj definícia patchwork), kde sa spájajú vrstvy patchworkovej deky (vrchný vzor, vatelín a zadná-spodná látka).

Voľné sa nazýva preto, lebo vzor, design prešívania sa vytvára voľnými pohybmi rúk a látka pri šití nie je poháňaná šijacím strojom. Podávač stroja sa zvyčajne vypína, alebo zakryje (môže sa aj veľkosť stehu nastaviť na 0) v závislosti od typu šijacieho stroja.

Látka sa pohybuje pod ihlou v rôznych vzoroch a takto sa vytvárajú rôzne vzory, ktoré dodajú výrobku ďalší rozmer. Prešívanie nemá len funkčný význam, ale môže byť aj dominantou výtvoru.

Ihla je akoby „ceruzkou“ ktorou sa na látku kreslí.

Quilting pätky

Quilting pätky na vyšívanie a plátanie

Na našich kurzoch šitia venovanej patchworkovej technike sa učíme niektoré základné vzory. Veľmi často používaným vzorom je tzv. meanderový vzor, alebo bubliny-kamene.

Postup patchwork srdce

Meanderový free-motion vzor – je vlastne je dlhá súvislá krivolaká čiara, ktorá sa nikde nepretína.

Bubliny sa robia „kreslením“ osmičiek, ktoré sa tesne dotýkajú. Výsledný efekt vytvára obraz bubliniek alebo pripomína kamene.

Quilting vzor kamene

Quilting vzor kamene

Je neskutočne veľa vzorov, ktoré sa v patchworku používajú.

Niekoľko rád, ako sa to naučiť najrýchlejšie:

  1. Najprv si vzory kreslite ceruzkou na papier. Musí sa vám to dostať najprv do ruky a musíte mať priestorovú predstavu akým smerom sa budete hýbať keď potom pôjdete po látke, aby ste vytvorili želaný vzor. Takže si pri telke vytiahnite papier a chvíľu čarbajte.
  2. Mne sa darí lepšie, keď rýchlosť ihly je nastavená na takú strednú veľkosť. Veľa začiatočníkov z obavy, že to nezvládnu dajú nízku rýchlosť. Pri nízkej rýchlosti sa to dá naučiť veľmi ťažko. Treba si uvedomiť, že veľkosť stehu je vytváraná tiež pohybmi vašich rúk: ak sa rýchlejšie pohybujete látkou budú stehy veľké, ak ihla ide pomaly tiež stehy budú veľké. Aby ste dosiahli optimálnu veľkosť stehov treba dobre zladiť rýchlosť šitia s pohybom vašich rúk. (Existujú aj drahšie šijacie stroje, kde veľkosť stehu je regulovaná špeciálnou laserovou pätkou)
  3. Navlečte si rukavice. Ja som dlho nepoužívala rukavice a potom som príliš namáhala ramená. Existujú špeciálne rukavice pre patchworkárov, ale vystačíte si aj obyčajnejšími, ktoré kúpite v Baumaxe alebo v podobnom obchode) a sú určené pre elektrikárov. Na strane dlane majú také malé gumené výstupky, ktoré zlepšujú úchop látky.
IMAG1927

Ak sa vám táto technika zapáčila a chceli by ste sa ju naučiť, ozvite sa nám. Pozrite sa na naše aktuálne kurzy venované patchwork technike, kde sa učíme aj free-motion quilting.

Pozrite si aj video ukážku tejto kreatívnej textilnej techniky a staňte sa našim odberateľom na youtube, aby neušili vašej pozornosti aj ´ďalšie videá venované šitiu a patchworku.

Ďalšie článku o patchworku:

Komentáre