Show menu

Ako ušiť dierku na gombíky

09 Nov
Ako ušiť dierku na gombíky

Gombíkovú dierku vyšijete na stroji ľahko aj bez použitia špeciálnej pätky na gombíkové dierky. Prečítajte si návod a pozrite si video. Cik-Cak Štúdio
Kategória: Videonávody, Šitie tipy

Ako vyšiť gombíkovú dierku na stroji

Návod

Gombíkovú dierku vyšijete na stroji ľahko aj bez použitia špeciálnej pätky na gombíkové dierky. Predtým ako kúpite takúto špeciálnu pätku vyskúšajte túto metódu. Mne sa zdá jednoduchá a okrem toho tu nie ste obmedzovaná veľkosťou gombíka.

Pätka na vyšívanie dierok sa bežne dá použiť len do určitej veľkosti a veľmi veľké gombíky sa na ňu nedajú prichytiť.

Gombíková dierka

Postup:

  1. Najprv si vyznačte veľkosť gombíka. Nejakým vhodným značkovačom na textílie vyznačte vonkajšie okraje gombíka a nakreslite čiaru v strede.
  2. Nastavte na šijacom stroji cik-cakový steh na husté menšie stehy. Veľkosť stehu prispôsobte veľkosti dierky. T.j. v prípade väčšieho gombíka môžete dať väčší steh, na menší gombík malý steh. Je dobré si to vyskúšať vedľa na nejaký nepotrebný kus látky.
  3. Hustotu stehu ja používam tak medzi 0,6-0,8 na mojom stroji Bernette.
  4. Potom vyšite cik-cak na jednej a následne na druhej strane čiary. V strede nechajte malú medzierku na vystrihnutie dierky po ušití – zhruba 2-3 mm. Pozor dierku nestriháme vopred, ale až po ušití!
  5. Pokračujete vyšitím oboch koncov. Stroj najprv nastavte na väčší steh, najlepšie na presne takú veľkosť stehu, aby ste priečne zakryli konce tých cik-cakov, ktoré sú už vyšité. Zvýšte ešte hustotu stehu, alebo dajte na 0 úplne, t.j. aby ste šili na mieste, alebo takmer na mieste. Ja zvyknem používať 0,3.
  6. Keď sú aj konce zošité, tak môžete vystrihnúť dierku v strede, presne v medzere. Dávajte pozor, aby ste neprerezali nitky. Najlepšie sa gombíkové dierky vystrihávajú páratkom na švy. Ak nemáte môžete použiť aj nejaké malé nožnice.

Komentáre