Show menu

Patchwork deka vzorkovnica

13 Jan
Patchwork deka vzorkovnica

Či už ste patchworkovú techniku vyskúšali alebo len o nej uvažujete rada by som Vás povzbudila, že nie je to také zložité, aké sa na prvý pohľad mnohým zdá.
Kategória: Šitie tipy, Patchwork, Kurzy a Workshopy šitia

Patchwork deka ala vzorkovnica

Či už ste patchworkovú techniku vyskúšali alebo len o nej uvažujete rada by som Vás povzbudila, že nie je to také zložité, aké sa na prvý pohľad mnohým zdá.

Vyžaduje to istú dávku trpezlivosti a presnosti, no existuje sada zrýchlených techník, ktoré vám prácu uľahčia. Ak máte tie správne pomôcky, tak to zvládnete.

Patchwork vzorkovnica

Patchwork vzorkovnica

Túto deku som dlho plánovala, začala vznikať pred rokom zhruba a stihla som ju dokončiť pred Vianocami.

  • Veľkosť: 220 cm * 200 cm
  • Spotreba materiálu: bavlnená tkanina 8 m pri šírke 110 cm
  • Celkový čas prípravy: 56 hodín

Poznala som prácu patchwork textilnej dizajnérky Tula Pink a mám aj pár kníh od nej so vzorkovnicou patchwork blokov. Jej návrhy sú svieže, moderné, atypické. Chcela som ušiť deku, kde každý blok bude iný, ale zároveň to bude mať nejaký zjednocujúci prvok.

Patchwork vzory

Mala som sadu fat quarters (čo je fat quarter?) s jej motívmi, no nemala som dosť na veľkú prikrývku a preto som si dokúpila jednofarebné látky v doplňujúcich fialových tónoch.

Vybrala som si bloky, ktoré sa mi páčia. Možno finálna deka pre nezasvätených sa zdá byť zložitá a náročná, no keď sa bližšie pozriete, tak bloky sú jednoduché.

Vzor fialová deka Vzor fialová deka Vzor fialová deka Vzor fialová deka

Väčšinou využívam trojuholníky v rôznych usporiadaniach, pásy a štvorce. Zmena vzoru je niekedy len zmenou usporiadania tých istých častí. Preto to odporúčam aj začiatočníkom.

Techniku ako vytvoriť jednoducho bloky tvorené trojuholníkmi som už predstavila vo videu: Ako ušiť štvorce z trojuholníkov.

Vzor fialová deka Vzor4 Vzor fialová deka Vzor fialová deka

Prešívanie – quilting

Táto patchwork deka je tzv. vzorkovnica. T.j. nie je tvorená blokmi, vzormi rovnakého typu, ale rôznymi. Už od začiatku som rozmýšľala ako ju nakoniec prešijem – prequiltujem.

(Čo je quilting – pozri si video). Takéto vzorkovnice tzv. „sampler quilt“ je niekedy náročné quiltovať, nakoľko každý blok by si zaslúžil iný vzor, aby vynikol. Nakoniec aj z dôvodu času som si zvolila len quiltovanie predelov – tých bielych „čiar“ medzi blokmi. Jednoduchými vlnkami – osmičkami a na okrajoch som použila taký slimačí vzor.

Patchwork deka Fialova prešívanie
Prešívanie quilting

Prešívanie quilting

Na kurzoch patchworku učím väčšinou 2-3 vzory voľného prešívania a prešívame celú deku, nielen jej časti.

Prešívanie na stroji

Zadná strana

Na zadnú stranu som dala svetlú látku s jemným vzorom s fialovými kvetinami. Je zastúpená aj na prednej strane na bordúre – okolo štvorcových blokov. Obruba je zo svetlo fialovej látky.

Dostali ste chuť to vyskúšať? Poďte na kurz Základy patchworkovej techniky, kde sa naučíte:

  • Správne používať pomôcky
  • Zrýchlené techniky rezania a šitia
  • Zostavenie vrstiev deky
  • Prešívanie – quiltovanie
  • Ako našiť obrubu na deku
Patchwork vzor Tula Pink

Komentáre