Show menu

Ako sa odlišuje overlock od šijacieho stroja

15 Jan
Ako sa odlišuje overlock od šijacieho stroja

Jedinečnosť overlocku spočíva v tom, že dokáže v jednom kroku zošívať látku, orezávať okraj a začisťovať – obnitkovať ho. Potrebujem ho? Aké sú rozdiely oproti šijaciemu stroju?
Kategória: Šitie tipy

Ako sa odlišuje overlock od šijacieho stroja a na čo slúži

Donedávna o overlocku som vedela i ja len z teórie. Na Vianoce som si kúpila darček 5-nitný overlock Singer 14T968.

Singer 14T968

Singer 14T968

Pre tých, čo neviete, čo je to overlock skúsim tu vysvetliť hlavné rozdiely pre prípad, že rozmýšľate rozšíriť svoju šijaciu výbavu o takýto špeciálny stroj.

Na čo overlock slúži?

Jedinečnosť overlocku ( po anglicky serger) spočíva v tom, že dokáže v jednom kroku zošívať látku, orezávať okraj a začisťovať – obnitkovať ho. Okrem toho niektoré stehy na overlocku ešte navyše robia ja tzv. zabezpečovací steh alebo iné špeciálne stehy napríklad valcový lem alebo retiazkový steh, ktoré sa používajú na opracovanie okrajov látky, či našívanie obruby.

Overlockové stehy

Overlockové stehy

Potrebujem overlock, ak mám šijací stroj s overlockovým stehom?

Šitie overlockom a overlockový steh nie sú úplne to isté. Overlock okraje látky aj orezáva a stehy na overlocku sú iné ako overlockový steh na šijacom stroji. Overlockový steh pomáha a v niektorých prípadoch môže nahradiť overlock pri šití úpletov a obnitkovaní okrajov. Ak plánujete často šiť úplety, tak odporúčam porozmýšľať o kúpe overlocku. Ak si dobre vyberiete, vydrží vám celý život. Overlock má celú radu stehov na obnitkovanie, kým na šijacom stroji zvyknú byť len 1-2 druhy overlockových stehov. Na používanie overlockového stehu na šijacom stroji potrebujete aj špeciálnu overlockovú pätku.

Viem šiť pletené materiály, úplety, teplákoviny aj bez overlocku?

Nie je to nemožné a závisí to aj od typu, hrúbky a kvality úpletu. No nikdy to nebude vyzerať tak pekne, ako keby ste to šili na overlocku. Úplet sa bude naťahovať, budú sa vlniť okraje, dokonca sa môže trhať niť a praskať švy. Môžete to zlepšiť šitím dvojitou ihlou, použitím strečových ihiel, nití a špeciálnych stehov či používaním nažehlovacieho vlizelínu.

Rôzne stehy overlock

Rôzne stehy overlock

Aký je rozdiel medzi overlockom a coverlockom?

Overlock robí okrajové stehy na začistenie, coverlock zas je špeciálny stroj na tzv. krycie stehy. Krycí steh sú 2 alebo 3 rovnobežné stehy zvyčajne blízko okrajov odevu, ktoré zospodu sú previazané, čiže okraj látky aj začiťujú. Niektoré overlocky majú aj krycie stehy, ktoré sa šijú vždy viacerými ihlami (2-3 ihly). Aj môj overlock Singer to dokáže. Takéto krycie stehy si viete vytvoriť aj na šijacom stroji, ak sa dá pripojiť dvojihla. Vyrábajú sa teda aj kombinované stroje, no každý stroj má svoje osobité funkcie.

 

Krycí steh

Krycí steh

Stačí mi overlock alebo potrebujem aj coverlock, ak chcem šiť úplety?

Ak váš overlock nemá krycí steh a šijete často úplety skúste najprv dvojihlu pripojiť na bežný šijací stroj, ak taký program na svojom šijacom stroji máte. To by malo stačiť na zašitie okrajov napríklad tričiek, mikín a iných úpletov a teplákovín. Ak plánujete šiť pletené výrobky na predaj a budete šiť toho viac ako bežne v domácnosti sa šije, tak je dobré mať aj coverlock, aby výrobok vyzeral naozaj profesionálne.

Stačí mať overlock, či potrebujem aj šijací stroj?

Overlock, ako už bolo vyššie popísané, slúži hlavne na začistenie švov, na obnitkovanie okrajov látky. Je to špeciálny stroj používaný na šitie hlavne pletených materiálov. Oproti tomu šijací stroj je vyrobený hlavne na spájanie látok – na šitie. Šijací stroj zvládne ešte radu ďalších šijacích funkcií, ale nie všetky, lebo na to nie je jednoducho uspôsobený. Má zvyčajne 1 ihlu, 1 niť hore a 1 niť dole. Overlock zas nie je vyrobený primárne na šitie. Neurobíte s ním napríklad obyčajný rovný šev alebo prešívanie rovným stehom. Teda na šitie hlavne potrebujete šijací stroj a overlock skôr ako doplnkové šijacie zariadenie na začistenie okrajov a šitie pletených materiálov.

Overlock Singer

Overlock Singer

Funkcie overlocku

Overlock má radu ďalších funkcií, čo bežný šijací stroj nemá a je zložitejší na ovládanie, nastavenie stehov ako je šijací stroj. Tu uvádzam niektoré z nich:

 1. Viac nití – overlock nemá dolnú cievku spôsobom ako je to na šijacom stroji. Má zároveň viac nití. Najčastejšie sa používajú v domácnosti 4-nitné overlocky. Môj má 5 nití a tým pádom má aj viac typov stehov ako 4-nitný. Rôzne tipy stehov vyžadujú rôzny počet nití. Nite sa musia navliekať v presne predpísanom poradí a navliekanie je zložitejšie ako na šijacom stroji. Preto sa pri výmene nite používa „preťahovanie“. T.j. niť nevyvlečiete, keď napríklad potrebujete zmeniť farbu, len novú niť priviažete uzlíkom a pretiahnite cez stroj. Taktiež veľkú rolu pri overlocku zohráva nastavenie napätia nite.
  Vnútro overlocku

  Vnútro overlocku

 2. Diferenciál – alebo podávač zaisťuje rovnomerný posun zošívaného materiálu. Overlock má silnejší podávač – zúbky, ktoré posúvajú látku pod pätkou – a má ich viac – je možné látku podávať aj s rôznymi rýchlosťami pre rôzne podávače nastavením diferenciálu tak, že každý podávač ide v inom tempe. Využíva sa to pri práci s rôznymi materiálmi, na riasenie a pod. Správne nastavenie diferenciálu zabráni zvlneniu materiálu.Môj overlock Singer
 3. Rýchlosť stroja – overlock šije pri oveľa vyšších rýchlostiach ako šijací stroj, môže byť aj 1500 stehov za minútu. Na porovnanie jednoduchý šijací stroj na domáce šitie robí 600 -1000 stehov za minútu.
 4. Šitie s viacerými ihlami – ihiel môže byť niekoľko a v rôznych pozíciách. Ja na mojom môžem mať 3 ihly a 5 rôznych pozícií ihly. Rôzne stehy vyžadujú ihlu alebo ihly v rôznych pozíciách. Ihly sú taktiež umiestnené v rôznych výškach a nemusia byť v jednej rovine. Overlocky často vyžadujú ihlu iného typu ako bežný šijací stroj.
 5. Orezávač látky. Toto je hádam najväčší rozdiel oproti šijaciemu stroju. Keďže hlavnou úlohou overlocku je opracovanie okrajov látky, tak je tu zabudovaný orezávač látky. Látka najprv prechádza cez orezávač a potom sa obnitkuje. Orezávač sa dá aj vypnúť – sklopiť. Orezaná látka sa zachytáva do nádobky. Šírka orezu zvykne byť nastaviteľná. Orezávanie prispieva k tomu aby obnitkované okraje vyzerali naozaj profesionálne. Pre nováčika je možno toto najväčšou výzvou – viesť látku tak, aby sa orezalo len to najnevyhnutnejšie a orezalo sa rovno alebo aby sa náhodou neodrezalo viac ako je potrebné.
  Overlock orezávanie okrajov

  Overlock orezávanie okrajov

 6. Chýbajúci spätný chod – pre mňa to bolo prekvapenie a som chvíľu aj hľadala tlačítko alebo páku na spätný chod na svojom overlocku. Na overlocku šijete len dopredu. Tým pádom sa vlastne začiatky a konce nezapošívajú ako na šijacom stroji. Používajú sa iné techniky na ukončenie stehu a zabránenie páraniu sa stehu.
čo je overlock

 

Pozrite si aj kurz:

Úvod do overlocku

Úvod do overlocku

Komentáre