Show menu

Aké označovače používať na textílie

08 Mar
Aké označovače používať na textílie

Aké označovače používať na textílie? Čo sa dá používať okrem klasických krajčírskych kried? Na trhu sú rôzne moderné pomôcky na označovanie a prekreslenie strihu na látku.
Kategória: Šitie tipy, Nakupovanie

Aké označovače používať na textílie

Pri príprave strihu, strihaní a rezaní látky potrebujeme si vyznačiť líniu šitia alebo líniu strihania. Na tento účel sa v praxi používajú rôzne pomôcky.

Na látku pokiaľ sa dá kreslíme vždy z rubovej – zadnej strany a nie na lícnu, peknú stranu.

Označovače najlepšie kúpite v textilnej galantérii alebo v špecializovaných obchodoch pre patchworkárov.

Označovače na textil

Označovače na textil

Krajčírske kriedy

Väčšina ľudí pozná klasické krajčírske kriedy, ktoré sa používali na označovanie textílií celé desaťročia. Dajú sa kúpiť v rôznych farbách, najčastejšie biela, ružová a modrá a taktiež aj vo voskovom prevedení. Ich nevýhodou je, že sa ľahko lámu a drvia a taktiež zanechávajú prach na látke.

Krajčírske kriedy

Krajčírske kriedy

Na šťastie pokrok je aj v tejto oblasti a na trhu sa predávajú už aj modernejšie označovače.

Krieda v ceruzke

Kriedy v ceruzke sú vylepšením krajčírskych kried. Tým, že tuha je schovaná v ceruzke, tak sa neláme a užší hrot umožňuje kresliť aj tenšie čiary. Biela ceruzka sa výborne hodí na látky v tmavších farbách hlavne. Ich nevýhodou je, že sa ťažko zbavujú z látky, väčšinou to ide len riadnym praním. Taktiež sú slabšie viditeľné vo svetlých látkach.

ceruzky na textil

ceruzky na textil

Vodou miznúca fixka

U nás najčastejšie nájdete fixku značky Prym. Je to fixka modrej farby, ktorá z látky zmizne po pokropení vodou alebo po vypratí. Nevýhodou je vyššia cena (okolo 4 EUR), no na druhej strane vydrží veľa. Pri práci s nimi ich odstráňte z látky hneď ako vyznačené línie nepotrebujete. Ak je to možné, tak sa ich zbavte ešte pred úplným dokončením výrobku. Niekedy sa stáva, že keď je schovaná fixka hlboko v šve, tak s k nemu ťažko dostanete a je obtiažne ho odstrániť.

Je to môj obľúbený označovač a najčastejšie ho používam.

Fixka vodou miznúca na textil

Fixka vodou miznúca na textil

Vzduchom miznúca fixka

Vzduchom miznúca fixka sa predáva rôznou dobou miznutia. Väčšinou zmizne buď po 24 alebo 48 hodinách, ale nedá sa na to 100%-ne sa spoľahnúť. Doba zmiznutia závisí aj od druhu látky a teploty v miestnosti a stáva sa, že zmizne už po 1 hodine alebo aj kratšie. Potom sa môže stať, že ste si švy vyznačili, no kým sa dostanete k šitiu zmiznú a musíte ich prekresliť znova. Tieto fixky sa najčastejšie predávajú v ružových a fialových odtieňoch. Sú veľmi výhodné ich použiť na ináč ťažko dostupných miestach, napr. pri šití hračiek, kde po vypchatí hračky sa k ševu už nevieme dobre dostať. Výrazné fialové odtiene sú dobre viditeľné na rubovej strane väčšine textílií.

Fixky na textil

Fixky na textil

Pero – gumovacie

Ide o klasické školské guličkové pero, ktoré sa dá gumovať. Za mojich školských čias síce ešte neexistovali, ale teraz sú veľmi v obľube. Z látky sa odstraňujú ohrevom – prežehlením žehličkou. Ich výhodou je vysoká presnosť a tenký hrot. Ich nevýhodou môže byť, že pri nižších teplotách v chlade sa môžu znova objaviť. To závisí aj od farby a typu látky na ktorej ho použijete.

Perá na textil gumovateľné

Perá na textil gumovateľné

Kopírovacie koliesko radielko

Výborne sa hodí na prekreslenie papierového strihu na látku, zvlášť na jemné a elastické materiály na ktoré sa ťažko kreslí predchádzajúcimi označovačmi. Zanechávajú v látke také malé “dierky” priehlbinky a tým sa označia potrebné línie. Ich veľkou výhodou je, že sa z látky nič nemusí odstraňovať. Ich nevýhodou je, že v niektorých látkach zanechávajú len veľmi slabú stopu, ktorá pod svetlom šijacieho stroja nie je nakoniec vôbec viditeľná. Preto si to najprv vyskúšajte, či sa hodí na vašu látku a zanecháva dostatočné stopy.

radielko

radielko

Pozrite si aj Video: Označovače na textílie:

Komentáre