Show menu

23 Tipov ako skrátiť nohavice

26 Apr
23 Tipov ako skrátiť nohavice

23 Tipov ako skrátiť nohavice. Naučte sa sama správne skracovať nohavice a ušetrite. Krátke konfekčné veľkosti nie sú dostupné pre všetky modely. Veľa mojich zákazníkov je motivovaných k šitiu práve z praktického dôvodu, aby dokázali si sami skrátiť nohavice, či pyžamo.
Kategória: Šitie tipy

23 Tipov ako skrátiť nohavice

Aj vy máte problém, že všetko, čo kúpite v obchode je vám trošku dlhé a nohavice nosíte do krajčírstva na skrátenie.

Naučte sa sama správne skracovať nohavice a ušetrite. Krátke konfekčné veľkosti nie sú dostupné pre všetky modely. Veľa mojich zákazníkov je motivovaných k šitiu práve z praktického dôvodu, aby dokázali si sami skrátiť nohavice, či pyžamo.

Skrátiť nohavice sme sa učili na workshopoch šitia a teraz som tu zhrnula niekoľko rád, aby ste s výsledkom bola spokojná.

Čo budete potrebovať:

 • krajčírsky meter
 • špendlíky
 • označovač na textil, napr. krajčírska krieda
 • niť vo vhodnej farbe do stroja
 • niť na ručné stehovanie
 • ihly jeansové, ak skracujete jeansy

Ako si určiť tú správnu dĺžku nohavíc

 1. Nohavice si treba vyskúšať a zaznačiť želanú dĺžku napríklad špendlíkom, krajčírskou kriedou. Okraj si vyhrnte smerom von a zaznačte nový dolný okraj. Ak si to idete skrátiť nohavice sama sebe, budete potrebovať niekoho druhého, ktorý vám pomôže označiť potrebnú dĺžku. Nikdy si to neoznačujte sami na sebe, nakoľko to nebude presné.
  Zameranie dĺžky nohavíc

  Zameranie dĺžky nohavíc

 2. Prirátajte k hotovej dĺžke potrebný prídavok na vyhnutie. Ak sa dá, tak si nechajte taký istý prídavok, ako ste mali pôvodne. Často sa stáva, že keď skracujete len trošku, tak si musíte rozpárať aj pôvodné vyhnutie, aby ste vedeli odstrihnúť potrebnú dĺžku.
  Rozpáranie okraja

  Rozpáranie okraja

 3. Prídavok na vyhnutie závisí aj od tipu materiálu a od toho, či budete mať len jednovrstvovo alebo dvojito vyhnuté. Odporúčam mať 3-4 cm na vyhnutie minimum, ak nie ste nejako obmedzená látkou.
 4. Potrebnú dĺžku si vyznačte po celom obvode nohy. Potrebnú dĺžku si merajte od spodnej hrany nohavíc dokola. A jasne vyznačte čiaru potrebnej dĺžky a následne si nakreslite aj čiaru kde budete strihať.
  Vyznačenie dĺžky

  Vyznačenie dĺžky

 5. Strihajte vždy len jednu vrstvu látky a nestrihajte celý spodok naraz v dvoch vrstvách nakoľko to môže viesť k nepresnosti.
 6. Dávajte si pozor, aby obidve nohy mali rovnakú dĺžku a poriadne si premerajte, tak, že obidve nohy dáte presne na seba vystreté na podložke.
 7. Na strihanie používajte krajčírske nožnice na textil, aby strih bol rovný.

Možnosti šitia a stehy

 1. Ak vyhnutie bude len jednovrstvovo, tak je potrebné dolné okraje aj obnitkovať pred šitím, aby sa nepárali. Môžete tak urobiť nejakým overlockovým stehom alebo cik-cakovým.
  Overlockový steh

  Overlockový steh

 2. Vyhnutie môže byť aj dvojmo – dvakrát napr. 2 cm, vtedy netreba obnitkovať okraje proti páraniu.
 3. Nohavice vyhrnte na potrebnú dĺžku a nastehujte ručnými veľkými stehmi po celom obvode. Stehujte v línii kde nebudete šiť, aby ste si stehovanie neprišili pri šití na stroji. Na stehovanie môžete používať aj špeciálnu niť – stehovku – ktorá sa ľahko trhá a vyberá z látky.
  Šitie okraja

  Šitie okraja

 4. Vyhnuté okraje aj nažehlite, aby si lepšie sadli pri šití a vytvorila sa hrana.
 5. Po ručnom stehovaní si ich znova vyskúšajte, či dĺžka sedí až potom pristupujte k šitiu na stroji.  Ak ste si nechali dostatok látky na vyhnutie, tak si dĺžku môžete v tomto kroku ešte korigovať.
 6. Zvoľte si správnu farbu a kvalitu nite, najlepšie takú niť aká bola pôvodná. Na denim – jeansy používajte tzv. jeansovú niť, ktorá sa dá kúpiť aj v rôznych žltých odtieňoch. Na šitie denimu alebo iných hrubých materiálov používajte hrubšiu ihlu veľkosti 90, 100 alebo 110.
  Jeansová niť

  Jeansová niť

 7. Ak na šitie použijete obyčajný rovný steh, tak šite, ak je to možné, z lícnej strany nohavíc. Na väčšine strojov vrchný steh je krajší ako spodný.
 8. Je praktické si uvoľniť rameno na stroji, aby ste nohavice mohli natiahnuť a tak šiť po obvode dokola.
  Šitie na voľnom ramene

  Šitie na voľnom ramene

 9. Zašívať okraje na nohaviciach môžete niekoľkými spôsobmi:
  1. Rovný steh bežný
  2. Slepý steh – odporúča sa na jemné materiály, tzv.“slušné“ nohavice alebo sukne. Pri slepom stehu treba používať aj špeciálnu pätku na slepý steh. Ak takú pätku máte vo výbave šijacieho stroja, ale ste ešte nikdy nepoužili, tak si to teraz vyskúšajte. Slepý steh je naozaj užitočný pri skracovaní a šití okrajov a výsledok vyzerá profesionálne. Z lícnej strany je takmer neviditeľný, ak si zvolíte vhodnú farbu nite. Treba si trošku nacvičiť ako správne naskladať vrstvy látky na seba. Dôležité je, aby sa vrstvy prekrývali minimálne 8 mm až 1 cm. Myslite na to už pri strihaní.
   Slepý steh návod

   Slepý steh návod

   Slepý steh

   Slepý steh

  3. Strečový steh – vhodný na elastické materiály, úplety. Odporúčam šírku stehu znížiť na minimum a potom vyzerá takmer ako rovný steh. Výhodou strečového stehu je, že pri šití elastických materiálov nepraská ako rovný steh. Tento môj strečový steh sa podobá na cik-cakový steh.
   Strečový steh

   Strečový steh

  4. Dvojihla – dvojitý rovný steh. Ak máte na stroji možnosť šiť dvojihlou, tak skrátenie a šitie okrajov môžete robiť aj dvojihlou. Takto môžete urobiť jedným krokom aj obšitie okrajov a vyhnutie. Hodí sa aj na elastické materiály a úplety.
 10. Zvoľte si trošku väčšie stehy ako bežne šijete. Ja normálne používam stehy 2,5 mm, ale pri skracovaní nohavíc sa mi osvedčili stehy 3-4 mm.
 11. Začnite šiť pri vnútornom šve nohavíc – medzi nohami, aby ste tam aj skončili a mohli zapošiť (trošku zacúvame, tam a späť pri ukončení) bez toho, že by to bolo veľmi na viditeľnom mieste.
 12. Šite pri vnútornom okraji vo vyhnutej časti a nie na spodnom okraji, aby potom vyhnutá časť náhodou neprevísala.
 13. Pri šití sa riaďte vonkajším spodným okrajom nohavíc, aby ste dodržali rovnakú líniu šitia po celom obvode a neriaďte sa šírkou vyhnutej časti. Aby šitie bolo pekné je dôležité, aby zvonka stehy boli v rovnakom odstupe od spodného okraja.
 14. Keď sa pri šití po obvode okrajov blížite na začiatok, tak spomaľte a dávajte si pozor, aby ste sa napojili na začiatok a neminuli ho.
  Začiatok a koniec sa stretávajú

  Začiatok a koniec sa stretávajú

 15. Pri ukončení zapošite – prešite tam a späť len v krátkom úseku – 3-4 stehy, aby zapošitie nebolo veľmi viditeľné.
 16. Vyberte ručné stehovanie a okraje prežehlite.

Skrátenie jeansov bez strihania so zachovaním spodného lemu

Jeansy sa zvyknú skracovať aj bez strihania v prípade, ak potrebujete ich len trošku skrátiť. Výhodou tejto metódy je, že zachováte pôvodný ošúchaný vzhľad okrajov. Vtedy sa len tesne pod lemom z rubovej strany prešije okraj dokola. Môžeme na to použiť aj rovný steh alebo cik-cakový a zachová sa pôvodný lem.

Okraje na jeansoch

Okraje na jeansoch

Takto odporúčam skracovať, len ak skracujete o 2-3 cm. Zašitie väčšieho kusu nemusí vyzerať dobre, alebo sa okraj bude aj vytáčať.

Prečítajte si aj článok: Ako šiť denim a Označovače na textil

Chcete sa naučiť šiť – vyberte si z ponuky kurzov šitia: Kurzy

Komentáre