Show menu

Ako poskladať vrstvy patchworkovej deky

03 Máj
Ako poskladať vrstvy patchworkovej deky

Patchwork deka sa skladá z 3 vrstiev. Prečítajte si ako pripraviť patchwork "sendvič" a pripraviť patchwork deku na prešívanie.
Kategória: Videonávody, Šitie tipy, Patchwork, Kurzy a Workshopy šitia

Ako fixovať 3 vrstvy patchworkovej deky?

Patchworková deka sa skladá väčšinou z 3 vrstiev:

 1. Vrchná strana s patchworkovým vzorom
 2. Výplň – vatelín, termolín
 3. Zadná strana deky – väčšinou bez patchworku
Patchwork deka

Patchwork deka

Niekedy sa deka skladá len z 2 vrstiev: vrchný patchwork a z druhej strany sa dá flís, minky, plyš, dekovina. V takomto prípade postupujeme tiež rovnako.

Sú 3 najpoužívanejšie spôsoby, ako všetky 3 vrstvy pod šijacím strojom pri prešívaní (quilting) fixovať, aby vrchná látka – patchwork, vatelín a zadná strana deky dobre držali spolu a neposunuli sa:

 1. Stehovanie
 2. Zicherky zaoblené
 3. Dočasné lepidlo v spreji

Predtým ako začneme 3 vrstvy deky fixovať, potrebujeme deku pripraviť na prešívanie.

Príprava deky na prešívanie:

 1. Vrchný patchwork aj zadná strana musia byť dobre vyžehlené a bez záhybov.
 2. Odstrihneme všetky zvyšné niťe, či už z patchworku alebo z okrajov.
 3. Najprv na pevnú podložku, napr. podlahu (pozor nie na koberec! ) rozprestrieme zadnú látku deky rubovou stranou smerom hore – líce dole k podlahe. Okraje môžeme prilepiť k podlahe lepiacou páskou a látku dobre napneme.
  Quilt zadna strana

  Quilt zadna strana

 4. Pozor! Zadná látka musí byť vždy väčšia pred prešívaním ako vrchný patchwork. Minimálne o 10 -15 cm odporúčam, aby presahovala zadná látka po všetkých okrajoch. To preto, aby sa nestalo, že pri šití sa vrchná látka posunie a už nebude pokrývať celú deku.
 5. Na vrch rubovej strany zadnej látky dáme výplň – vatelín, termolín, ktorý tiež musí byť väčší ako vrchný patchwork. Ja najradšej používam hladený vatelín alebo 2 krát hladený, ktorý je vhodný aj pre detské deky. Dobre vrstvy urovnáme, aby neboli žiadne záhyby. ( V prípade fixácie s dočasným lepidlom v spreji postupujeme tu inak – viď nižšie).
 6. Na záver dáme vrchnú látku lícnou stranou smerom hore. Dobre urovnáme, dbáme o to, aby bola rovnomerne rozložená vzhľadom k zadnej látke. Pri urovnávaní postupujeme od stredu smerom k okrajom a postupne vyhladzujeme, aby neboli žiadne bubliny a záhyby.
  Patchwork deka

  Patchwork deka

Keď sú všetky vrstvy vyrovnané a bez záhybov, tak je deka pripravená na ďalší postup.

Ako spojiť vrstvy pred šitím:

 1. Stehovanie – Stehovka je špeciálna niť, ktorá má dočasnú funkciu – fixovať látku kým sa nezošije. Ľahko sa trhá a je hrubšia ako niť ktorou bežne šijeme. Zväčša je biela. Používa sa nielen na fixovanie patchworkovej deky, ale aj na stehovanie iného oblečenia. Pri patchworku na fixovanie vrstiev postupujeme stehovaním od stredu smerom k okrajom a deku prešijeme veľkými stehmi v tvare lúčov. Najprv sa odporúča urobiť vertikálny a horizontálny steh a potom zahustiť medzi nimi vo všetkých smeroch. Stehy môžu byť väčšie až 3-5 cm.
  Stehovka deka

  Stehovka deka

 2. „Zicherky zaoblené“ – je to môj najobľúbenejší spôsob hlavne na veľké deky. Ohnuté zicherky umiestňujeme zhruba tak husto, aby neboli nepokryté plochy väčšie ako naša dlaň. Pomôckou pri zapichovaní je, keď položíme dlaň na deku a okolo rozmiestnime zicherky. Tiež postupujeme od stredu podobne ako pri stehovaní.
  Quilt špendlíky

  Quilt špendlíky

  Magnetický držiak na špendlíky

 3. Dočasné lepidlo v spreji.
  Dočasné lepidlo v spreji

  Dočasné lepidlo v spreji na textil

  Dočasné lepidlo v spreji je šikovné používať hlavne na menšie plochy. Podrobnejšie ako s ním pracovať som písala už v staršom článku. Rozdiel v používaní je v tom, že lepidlo dávame medzi všetky vrstvy. Najprv medzi zadnú látku a vatelín a potom medzi vatelín a vrchný patchwork. Pri spreji nepostupujeme od stredu deky ale postupne od okraja. Je dobré pred sprejovaním zložiť deku na nečisto a pozrieť sa ako všetky 3 vrstvy prekrývajú. Taktiež sa odporúča jednotlivé vrstvy mať narolované a postupne ich vyrolovávať ako aplikujeme sprej asi po 30-50 centimetrových kusoch.

Takto fixované vrstvy sú pripravené na prešívanie, či už rôznymi rovnými čiarami alebo tzv. voľným prešívaním – free motion quilting (Video: čo je free motion quilting)

Pri prešívaní ja rada používam rukavice. Dajú sa kúpiť špeciálne na patchwork.  Ja som si alternatívne kúpila rukavice pre elektrikárov, ktoré sú biele a majú také malé gumené výstupky. Pogumovanie zabraňuje kĺzaniu látky, zlepší hmat a taktiež chráni deku pred zašpinením od rúk.IMAG1927

O mojich najobľúbenejších pomôckach na šitie a patchwork si prečítajte podrobnejšie v staršom článku: Pomôcky na šitie

Pomôcky patchwork

Pomôcky na patchwork a šitie

Dá sa veľká deka prešiť na bežnom šijacom stroji?

Túto otázku často dostávam, ako dám veľkú deku pod stroj, keď chcem prešívať. Trik je v tom, že ju virtuálne rozdelím na štvorce. Povedzme deka je veľká 2 x 2,5 m. Polovička je len teda max 1 x 1,25 m. Deku začínam prešívať od stredu a postupujem k vonkajším okrajom. Tú polovičku, napr.1,25 m naskladám na “harmoniku” a vložím takto pod šijací stroj.

Prešívanie na stroji

 

Chceli by ste sa naučiť túto techniku? Poďte na náš verejný kurz alebo sa prihláste na individuálny kurz šitia.

 

 

Komentáre