Show menu

Jednoduchý batoh na šnúrku

06 Aug
Jednoduchý batoh na šnúrku

Jednoduchý batoh na šnúrku je teraz v móde. Ušijete si ho rýchlo aj keď ste úplná začiatočníčka. Fotopostup.
Kategória: Šitie tipy

Batoh – vrecko na úbor alebo prezúvky

Tieto jednoduché batohy na nosenie a zatváranie na šnúrku sú teraz v móde a vyrábajú sa v rôznych farebných aj veľkostných prevedeniach.

Ušije si ich aj úplný začiatočník. My sme tieto šili počas letného denného tábora s deťmi.

IMAG7484

Šnúrky na dolnom konci batoha si buď zašijete do boku batohu, alebo môžete si zvoliť variantu cez kovovú dierku, kde koniec šnúrky zauzlíte.

Batoh tábor s deťmi

Budete potrebovať:

 • látku na batoh, pevná bavlna alebo šušťákovina/vetrovkovina 2 x veľkosť batohu + 6 cm na dĺžke a 2 cm na šírke, napr. Pri veľkosti 35 x 45 treba látku 2 kusy 37 x 51 cm, pri bežnej šírke látky 140 cm teda stačí kúpiť látku 37 cm.
 • šnúrka – dĺžka je minimálne 4 x ako spolu dĺžka a šírka batohu, v našom prípade by to bolo 4x (35+45 cm) = 4 x 80 cm = 3.2 metra. Ak chceme aby batoh výraznejšie prevísal na chrbte, tak pridáme ešte na dĺžke.
 • kovový krúžok 2 kusy (voliteľný)

Postup:

 1. Vystrihneme 2 obdĺžniky na batoh. Na horný tunel pre šnúrku prirátame na dĺžke 6 cm. Na bokoch budeme šiť s prídavkom na šev 1 cm.Batoh materiál
 2. Pod hornou kratšou stranou na bokoch urobíme malý zárez 1 cm do boku a 6 cm od horného okraja.
  Batoh okraj tunela

  Batoh okraj tunela

 3. Tento 1 cm kúsok zažehlíme alebo ohneme do rubovej strany a môžeme prešiť. Toto bude otvor pre šnúrku na obidvoch bokoch.
  Batoh okraj tunela

  Batoh okraj tunela

 4. Potom horný okraj zahneme 2 x k rubu, aby sme vytvorili tunel na šnúrku. Zažehlíme a prešijeme na obidvoch kusoch tesne pri dolnom okraji, aby sa nám vytvoril tunel.
  Batoh tunel na šnúrku

  Batoh tunel na šnúrku

 5. Ak chceme, tak na jednu stranu batohu môžeme našiť nejakú ozdobu alebo vrecko.
  Batoh aplikácia

  Batoh aplikácia

 6. Dáme 2 lícne strany na seba a prešijeme bok a spodok. Pričom ale necháme na spodnej časti boku otvor 2 cm, kde potom prišijeme konce šnúrky. Ak robíme variantu s krúžkom, tak boky aj spodok môžeme celé zašiť. Začíname šiť na hornom okraji bokov tesne pod tunelom, tam kde sme robili zárez do boku. Začiatok šitia prešijeme tam a späť, aby sme šev dobre spevnili.
 7. Navlečieme ½ šnúrky pomocou zatváracieho špendlíka (“zicherka”), ktorá ako sme písali by mala byť aspoň taká dlhá ako je bok a spodok batohu spolu x 2. Jednu šnúrku prevlečieme zľava a druhú zprava, voľné konce visia na bokoch. V galantériách sa dajú kúpiť tieto šnúrky v rôznych farbách.
  Batoh navlečenie šnúrky

  Batoh navlečenie šnúrky

 8. Konce šnúrky buď zašijeme následne do boku do otvoru, ktorý sme vynechali alebo nainštalujeme kovový krúžok do rohu a cez neho prichytíme konce šnúrky na uzol. Krúžok sa dá bežne kúpiť v textilnej galantérii a uchytáva sa pomocou kladiva.
  Batoh s krúžkom

  Batoh s krúžkom

Batoh je hotový. Ja som si ešte pridala jedno vrecko do vnútra, ktoré som zašila pod tunel na šnúrku.

Batoh na šnúrku vrecko

Batoh na šnúrku vrecko

Batoh s aplikáciou

Batoh s aplikáciou

Pochváľte sa nám vašimi verziami batohu.

Komentáre