Show menu

Obojstranný nekonečný šál z úpletu

04 Sep
Obojstranný nekonečný šál z úpletu

Osmičkový nekonečný šál z úpletu sme šili s deťmi. Je to jednoduchý výrobok a vhodný pre začiatočníkov s úpletom. Stačí 30-40 cm kus v dvoch farebných kombináciách a môžete si ušiť vlastnú verziu.
Kategória: Šitie tipy, Kurzy a Workshopy šitia

Obojstranný nekonečný šál z úpletu

Šijeme z úpletu

Tento šál sme šili s deťmi v letnom tábore. Návod s rozmermi si môžete stiahnuť z našich návodov.

Šál je z úpletu a preto pre začiatočníkov, ktorí ešte nešili z pletených materiálov môže byť trošku výzva.

Šál hotovo

Šál hotovo

Ako materiál sa hodí hocijaký tenší úplet. Odporúčam kombinovať 2 rôzne farby. Deti si vybrali rôzne kombinácie. V detskej verzii sme nepoužili šírku 40 cm ale len 30 cm. Použili sme celú bežnú šírku látky 140 cm.

Šál látky

Šál látky

Ako strihať úplet

Úplet sa naťahuje a okraje sa často zakrútia pri strihu dovnútra preto je to ťažšie strihať rovno ako strihať pevnú tkaninu. Určite strihajte veľkými nožnicami na textil a nožnice pri strihu poriadne otvárajte. Najlepšie ak dolnú časť nožníc ako aj látku necháte na podložke a budete sa pri strihu o ňu opierať.

Ja rada používam na strihanie úpletu – pokiaľ sa strihá rovno – aj rezač na látku. Rezač je moja obľúbená pomôcka na patchwork. To ale vyžaduje už nejakú predchádzajúcu skúsenosť s rezačom.

Častým problémom je aj prekreslenie strihu na úplet a preto je dobré mať rôzne označovače na textil. Mne sa osvedčili fixky alebo krieda.

Ak striháte viac vrstiev, tak zašpendilte blízko strihaného kraja po celom obvode, aby sa jednotlivé vrstvy nerozošmykli.

Na šál vystrihnite 2 rovnako dlhé a široké pásy.

Šál okraje

Šitie úpletového šálu

Na úplet je dobré používať tzv. strečovú ihlu, je to veľkosť 70 až 75. Má hrot, ktorý ľahšie preniká látkou. Viac o ihlách do stroja som písala v staršom článku: Ihly do šijacieho stroja. Ja som nepoužila žiadnu špeciálnu pružnú niť, ale bežnú PE niť do stroja. Úplet sa neodporúča šiť bežnou nepružnou niťou a rovným ševom, nakoľko niť pri natiahnutí látky môže popraskať. Sú v zásade 4 možnosti ako šiť úplet aby sme sa trhaniu predišli:

  1. šiť pružnou niťou
  2. šiť bežnou niťou ale použiť nejaký strečový steh
  3. šiť na overlocku
  4. šitie dvojihlou – používa sa na vonkajšie okraje

My sme si s deťmi zvolili druhú možnosť a použili sme cikcakový steh, ktorý sme trošku sploštili, takmer na minimum.

Viac o šití úpletov sa dozviete v tomto článku: Šitie elastických materiálov a úpletov

Šál s deťmi

Šál s deťmi

  1. 2 pásy na šál sme najprv z rubovej strany zošili obidve dlhšie strany so spolšteným malým cikcakom. Prídavok na šev je 1 cm – alebo na šírku pätky.
    Šál krátke strany

    Šál krátke strany

  2. Potom sme prevrátili na líce a spojili líce na líce kratšie strany dokola a prešili. Tie sa ale nedajú zošiť úplne dokola, nakoľko šál je už prevrátený a zavadzia pri tom, takže ostane kúsok okolo 10 cm nezašité. Tento otvor buď potom zašijete ručne alebo na stroji z lícnej strany z vrchu.
Šál šitie

Šál šitie

Komentáre