Show menu

Katarína Mokráňová – Mokka

06 Okt
Katarína Mokráňová – Mokka

Kategória: Kurzy a Workshopy šitia

Katarína Mokráňová – Mokka

Autorka  a dizajnérka detských textilných kníh – Quiet Books

Katka sa venuje vo voľnom čase šitiu textilných knižiek tzv. Quiet book a pre naše štúdio pripravila aj kurz šitia Quiet book takýchto knižiek. Porozprávali sme sa ňou ako sa k tejto aktivite dostala.

katarina-mokranova-a-babo
  • Kedy si začala šiť?

Ako dieťa som rada šila ručne oblečenie bábikám. Avšak až v polovici minulého roka som úplne prepadla šitiu, ktoré sa stalo mojou vášňou. Konkrétne šitiu „quiet books“.

  • Prečo práve quiet book?

Keď som na internete objavila túto tíšiacu knižku po prvý krát, získala si ma natoľko, že som si hneď požičala šijací stroj od mojej maminy a pomocou návodov na youtube (poväčšine iba v ruštine) som sa pomaličky snažila ušiť si svoju vlastnú. Neskôr som si znalosti šitia doplnila u krajčírky.

quiet-book-mokka-09
  • Čo ťa najviac zaujalo na týchto špeciálnych knižkách?

Najviac ma na knižke dostalo to, že prostredníctvom montessori prvkov sa dieťa cez knižku hravou formou naučí mnoho (v bežnom živote) využiteľných vecí. Navyše chvíľku dieťa „utíši“ čo ocení nejeden rodič (najmä v aute či u lekára). Knižka je určená pre deti od 1-4 rokov v závislosti od toho, aké montessori prvky v nej zahrniete.

quiet-book-mokka-10
  • Kto sú tvoji zákazníci?

Knižky šijem najmä do zahraničia (USA, Austrália, Ázia…) avšak aj na Slovensku sa už nájde pár majiteľov. Moju knižku používajú napríklad aj pri výučbe v Montessori materskom centre Play wisely, či Paci Pac ako montessori pomôcku vo svojom novom DVD.

quiet-book-mokka-11
  • Koľko knižiek si už ušila?

Doteraz som už ušila s mojou pomocníčkou Majkou vyše 60 knižiek.

  • Ako sa takáto knižka tvorí?

Celý proces tvorby quiet book je značne náročný, pokiaľ ju chcete ušiť kvalitne a tak, aby vydržala roky ako „keepsake“. Bude z nej však hračka, ktorá naozaj zvládne aj nápor malých zvedavých nezbedníkov a keď vyrastú budú si ju môcť odložiť pre svoje vlastné deti :)

quiet-book-mokka-07

Je to však úžasný pocit kreatívne sa vyhrať s každou stranou a vymyslieť na nej množstvo aktivít, ktoré budú pre dieťatko stimulujúce a naučia ho napr. rozpoznávať a správne priraďovať farby, zapínať gombíky, či rozvíjať fantáziu a logické myslenie.

  • Používaš knižku aj ty?

Sama ešte nie som mama, a teda som nemohla odskúšať ich využitie na vlastnom dieťati, ale pozitívne referencie ma uisťujú, že je to úžasná pomôcka pre dieťa i pre rodiča.

  • Majú zákazníci svoje obľúbené motívy, prvky?

Najobľúbenejšie aktivity v knižke sú tie, ktoré súvisia s bežnými činnosťami ako napríklad sadenie zeleninky, zapletanie vrkoča, kŕmenie psíka, varenie a pečenie.

quiet-book-mokka-02
  • Na akom šijacom stroji šiješ?

Doteraz stále šijem na stroji, ktorý som si požičala od maminy – je to šijací stroj Brother. Síce už navštívil aj opravára, ale je to moja srdcovka a nikdy sa ho nevzdám.

  • Aké máš plány do budúcna?

Knižkám sa momentálne venujem popri práci, ale mojim cieľom a snom je venovať sa im naplno.

Teším sa na Vás na kurze, kde Vám pomôžem ušiť jedinečnú quiet book s menom Vášho dieťatka.

katarina-mokranova

Katkine výrobky nájdete aj na internete:

mokka-logo

Pinterest: https://sk.pinterest.com/mokka_design/

Facebook: https://www.facebook.com/mokkadesign/

Komentáre