Show menu

Aký šijací stroj pre začiatočníka

21 Okt
Aký šijací stroj pre začiatočníka

Aký šijací stroj je vhodný pre začiatočníka? Treba prihliadať na úroveň skúseností pri kúpe. Niekoľko rád ak si kupujete svoj prvý šijací stroj.
Kategória: Šitie tipy

Aký šijací stroj pre začiatočníka

Často dostávam túto otázku od zákazníčok, ktoré by chceli začať šiť. Rozmýšľajú nad kúpou šijacieho stroja a je ťažké si vybrať medzi toľkými rôznymi modelmi na trhu. Každý výrobca vyzdvihuje iné funkcie – ako sa v nich vyznať?

Ako vážne to myslíte so šitím

Otázka podľa mňa je trošku nesprávne položená? Podľa môjho názoru nie je dôležité, či ste začiatočníčka alebo pokročilá, ale čo chcete šiť a ako vážne to so šitím myslíte, ako často budete šiť. Totiž pri šití na stroji je to podobne ako s hraním na gitare. Ak ste dobrý gitarista, tak zahráte pekne aj na najlacnejšej gitare. Ak neviete dobre hrať, ani tá najdrahšia a najznačkovejšia gitara vás nezachráni.

Quiltovanie

Povedala by som, že pri výbere šijacieho stroja je tu dokonca nepriama úmera. Ak ste začiatočník alebo šijací stroj kupujete pre dieťa, tak nekupujte si ten najlacnejší a najjednoduchší stroj, lebo nemá vychytávky ako stroj strednej triedy:

  • možnosť regulovať rýchlosť,
  • ihla zastavuje v polohe dole,
  • jednoduchosť voľby stehu, automatické nastavenie veľkosti stehu
  • navliekač nite a pod.
šijací stroj Bernette

Je to podobné ako napríklad, keď si kupujete auto, tiež si nevyberáte podľa toho, aký dobrý alebo skúsený vodič ste, ale podľa iných preferencií a rozpočtu.

O jednotlivých funkciách šijacieho stroja a ich užitočnosti som už písala v článku 18 tipov Ako si vybrať šijací stroj.

Návratnosť investície

Šijací stroj si nekupujete na niekoľko mesiacov, ale v ideálnom prípade na niekoľko rokov, alebo možno na celý život. Preto, ak so šitím to myslíte vážne, odporúčam si kúpiť stroj minimálne v strednej kategórii. Mometálne sa ceny tu pohybujú okolo 200 až 400 EUR.

Mám aj zákazníčky, ktoré si kúpili lacný stroj v Lidli, Metre alebo nejakú inú “no name” značku a sú s tým spokojné. Hľadali jednoduchý stroj a šijací stroj si kúpili hlavne na drobné úpravy, opravy, skracovanie.

Andrea Karaffová

Takže, ak máte v pláne šijací stroj používať len takéto účely, úplne vám postačí stroj okolo 100 EUR. Treba si však uvedomiť, že keby ste potrebovali dokúpiť nejaké príslušenstvo k stroju alebo mali technický problém, tak to asi ťažko vybavíte v Lidli alebo v Metre.

Ak rozmýšľate, že by ste svoju handmade tvorbu aj predávali a budete veľa šiť (viac krát za týždeň) a budete šiť rôzne materiály aj ťažšie, tak treba sa poobzerať po mohutnejšej mašine so silnejším motorom a vysokým počtom stehov za minútu. Takéto stroje majú často aj vyšívací modul, pamäťovú jednotku, väčšie možnosti špeciálnych pätiek na uľahčenie práce. Ceny sa tu pohybujú od 800 až niekoľko tisíc eur.

Deti v tábore

Stále tu hovoríme, ale o strojoch na domáce použitie nie o priemyslených šijacích strojoch. Tie sú kategória sama o sebe.

Značky šijacích strojov na slovenskom trhu

Ja som veľmi spokojná so svojimi strojmi od Berniny. Na trhu je niekoľko dobrých a overených značiek, spomeniem aspoň niektoré ďalšie z nich: Janome, Brother, Singer, Toyota, Pfaff…

Na našich kurzoch šitia používame Bernette London 7 šijacie stroje, ale máme aj jeden Singer šijací stroj.

Kurz patchwork

Kurz patchwork

Takže by som otázku aký šijací stroj je vhodný pre začiatočníka zakončila znova s porovnaním s autami. Aké auto sa lepšie šoféruje a je pohodlnejšie? Škoda Fábia alebo Audi A5? Nech už je odpoveď hocijaká, do cieľa Vás odvezie aj jedno aj druhé.

Šijací stroj si pred kúpou podľa možností vyskúšajte a nechajte si predviesť a vysvetliť funkcie. Ak máte možnosť vyskúšajte trošku šiť na cudzom stroji u priateľky, známych v rodine. To vás možno trošku usmerní aký stroj Vám vyhovuje.

Ďalšie články o výbere šiajcieho stroja:

  1. Ako si vybrať šijací stroj – 18 tipov
  2. Ako som si ja kupovala svoj prvý šijací stroj
  3. Ako sa odlišuje overlock od šijacieho stroja

Komentáre