Show menu

Zvonček z falošného patchworku

09 Dec
Zvonček z falošného patchworku

Kategória: Patchwork

Fotopostup – ako si urobiť zvonček z falošného patchworku

Máte radi patchwork? A skúsili ste falošný patchwork? Ak máte radi kreatívne vianočné ozdoby, tak čítajte ďalej a poďte tvoriť s nami. Rozhodli sme sa, že vyskúšame špendlíky namiesto ihly. Reku – čo z toho vznikne. Podarili sa nám takéto zvončeky, však máte chuť si ich urobiť s nami? Nech sa páči, nižšie máte návod – ako na to. Pokojne do toho môžete zapojiť celú rodinu – je to celkom jednoduché a zvládnu to aj deti (tie, ktoré to už vedia so špendlíkmi;).

Čo potrebujeme:

  • polystyrénový zvonček – zvyčajne majú 4 veľkosti, my sme pracovali s predposlednou veľkosťou 3 – cca 8 cm(veľký, stredne veľký, stredne malý, malý)
  • dva druhy stúh 1 – 1,5 m dlhá – odporúčame taftové s pozlátenými alebo postriebrenými okrajmi (keď vykukne špendlíková hlavička, nebude ju až tak vidno) alebo stuhy s drôtikmi po bokoch. Šírka stuhy 3-4 cm.
  • malé špendlíky – o veľkosti 14 mm – väčšie sa nám budú križovať
  • doplnky, ktoré môžu a nemusia byť – lesklá hrubšia niť, klasická niť, ihla
  • ostrejšie nožnice

 

Materiál na falošný patchwork Zvonček

Materiál na falošný patchwork Zvonček

Ak máme všetko pripravené, nastriháme si stužky. Nastriháme ich tak dlhé, aby sa z nich dal vytvoriť takýto malý trojuholník. V závislosti od šírky stuhy to môžu byť okolo 5-6 cm dlhé kusy.

Dominantnú farbu: 16 ks a druhú farbu 12 ks.

Falošný patchwork stuha

Falošný patchwork stuha

Postup na falošný patchwork

Na vrchole zvončeka si stužku si v strede zahneme z oboch strán (vytvoríme trojuholník) a pripichneme v strede obe strany od spodného okraja. To isté urobíme z opačnej strany. Prišpendlíme na vrchole. Potom prišpendlíme stužky po ďalších oboch stranách. Špendlík vyberieme a prišpendlíme k stužkám ďalšie dve stužky, tak aby prekrývali prvé dve. Môžeme to robiť aj opačne – je to na vás. Avšak POZOR aby ste si „nevyšpendlili“ na vrchole veľkú dieru, pretože sa vám špendlík bude vyťahovať. Ak tomu chcete predísť – môžete do každého cípu zapichnúť špendlík osobitne.

Zvonček falošný patchwork postup

Druhý rad pokračujeme s ďalšou stužkou. Môžeme si ju pokojne pripichnúť v strede, urobiť cíp a potom pripichnúť pri koncoch. Ak sa nám lepšie pracuje bez odstávajúcich rožkov – tak si ich tiež prišpendlíme. Neskôr pri finálnych úpravách špendlíky povyťahujeme.

Zvonček falošný patchwork postup Zvonček falošný patchwork postup Zvonček falošný patchwork postup

Opäť pokračujeme ďalšou farbou – vrchný cíp pripíname do stužky nad ňou. Stred do stredu. Ak používate brokátovú stuhu (má v sebe prepletanú lesklú niť), trojuholníčky si môžete predrobiť dopredu, tak že si ich vytvoríte lepením. Ale nie je to vôbec nutné – iba keby vás stuha nechcela poslúchať.

Zvonček falošný patchwork postup Zvonček falošný patchwork postup

Štvrtý a piaty rad ukladáme už hustejšie. Do cípu aj do medzery. Čiže máme 8 trojuholníkov.

Zvonček falošný patchwork postup

Posledný rad: trojuholníky si z jednej strany vyskladáme a prišpendlíme, aby nám stuha nevytŕčala rožky. Ak ste predtým používali stužky nastrihané iba na takú dĺžku, aby vám tvorili rovnoramenný trojuholník, v poslednom rade musia byť dlhšie – aby zakryli čo najväčšiu plochu polystyrénu.

Zvonček falošný patchwork postup Zvonček falošný patchwork postup

Hotovo! Ale aby sme zakryli „Bátoričkinu jamu“, môžeme si vytvoriť rôzne variácie, ako ju schovať. My sme si urobili 2 druhy: vyskladanú ružičku a hviezdu s mašličkou a zvončekom. V prvom prípade sme pripichli stuhu, zahli (aby špendlíky nebolo vidno), zopakovali 2x. Na mašličku sme priviazali zvonček a tiež sme ju prišpendlili na stuhu. V druhom prípade sme si vyskladali kvietok – išlo to ľahko, pretože sme mali stužku s drôtikom. Tieto stuhy sú trošku drahšie, ale veľmi praktické.

Zvonček falošný patchwork postup Zvonček falošný patchwork postup

Ak sa vám viac páči ružička a nemáte drôtenú stuhu, môžete ju urobiť aj z taftovej stuhy. A to tak, že stuhu budete zalamovať a hneď prepichovať ihlou s niťou – čiže stuhu nadejete na niť z vnútorného kruhu. Konce zošijete. Potom ju len v záhyboch prišpendlíte na zvonček.

Zvonček falošný patchwork postup

Na zvonček sme si našili niť a na niť mašličku. Niť môžete použiť aj ozdobnú, ale vôbec nevadí ak ju nemáte.

Zvonček falošný patchwork postup

PS: Posledný typ, v prípade, že sa vám nechce schovávať vnútro, tak nechajte čím dlhšie stužky ;). Môžu byť dlhšie ako na obrázku – a tým pádom vám zakryjú celé vnútro.

Zvonček falošný patchwork postup Zvonček falošný patchwork postup

Dúfame, že sa vám návod páčil – a hlavne, že vyskúšate tvorbu. Nás to veľmi bavilo. Veď viete, z pekného výsledku ma človek vždy radosť – či pri tvorení, či pri šití. Je však možné, je galantérie v tomto období nebudú mať všetko potrebné, preto skúste nejaký e-shopik a nemusíte sa nikam paholčiť. Napr. na portáli anjelskestuhy.eu nájdete všetko pokope.

Komentáre