Show menu

Prečo muži vnímajú farby ináč ako ženy

14 Dec
Prečo muži vnímajú farby ináč ako ženy

Kategória: Šitie tipy, Anekdoty

Farebné preferencie

Vedeli ste že, v preferenciách farieb u ženy vyhráva modrá, na druhom mieste je fialová a na treťom zelená?

Však sa vám stalo, že ste sa nejakým chlapom nezhodli na názve určitej farby? My – ženy – vidíme azúrovú, kobaltovú, tyrkysovú, blankytnú, indigovú, nevädzovú, kráľovskú alebo olejovú modrú. Chlapi? Tí vidia prosto modrú. Aj to nie vždy – niekedy vidia zelenú, tam kde je modrá. Bordová je u nich červená a v horšom prípade rúžová. Česť výnimkám. Ale oni, chúďatká, za to nemôžu. Viete prečo? Lebo citlivosť na farby sa nachádza v chromozóme X. Mužský chromozóm je XY a ženský je XX. Ak vám nejaký muž bude chcieť oponovať v názve farby – nechajte ho – a len sa chápavo usmejte.

Farby muži a ženy

Farby muži a ženy

Zdroj: medialne.etrend

A vedeli ste, že kombinovanie farieb nie je až také jednoduché? To ste určite vedeli.

Psychológia farieb a ich vzájomný vzťah vedia byť niekedy mršky. Hlavne pri výbere kombinácie látok. Často nám potrápia hlavičku, však? Vedeli ste, že základné farby sú modrá, červená a žltá? Všetky kombinácie sa odvíjajú od týchto troch farieb. Farby nikdy nevnímame samostatne, ale spolu s okolím.

Kombinácia farieb však nie je až tak zložitá. Okrem prvého kritéria: „páči sa mi to tak“, ešte môžeme porozmýšľať na čo tá vec bude slúžiť, kde bude umiestnená, pre koho je určená a podobne. Kombinácie farieb môžeme vyrobiť naozaj rôzne. Aj tak vás milé dámy „poteším“, pretože: výber farieb závisí aj od momentálneho psychologického stavu. To čo sa vám jeden deň pozdáva, na druhý deň sa vám to môže zdať škaredé. Preto vám spíšeme zopár kritérií, podľa čoho kombinovať látky, aby ste sa nemuseli na druhý deň zožierať. Základné otázky: Komu? Kde? Na čo? Od toho sa môžeme odvíjať ďalej.

Potom si odpovieme. Chcem harmóniu, kontrast alebo decentné ladenie?

farebny-kruh

Harmóniu vytvárame prostredníctvom susediacich farieb v kruhu.

Kontrast vytvárame komplementárnymi farbami – teda tými, čo stoja v kruhu oproti sebe. Chceme niečím upútať alebo tomu dodať šmrncovnosť? Každá farba sa viac predvedie pri svojej komplementárnej farbe.

Decentné ladenie farieb vzniká tlmenými farbami podobného tónu. Kombinácie sú nežné a nekričia.

Pre žienky, ktoré by rady šli do hĺbky napíšeme pár farieb a ich význam.

Žltá – povzbudivá, ľahkomyseľná, dráždivá. Asociuje mladosť. Symbolizuje vedenie, múdrosť a osvietenosť.

Ako šiť sukňu - kurz šitia

Modrá – pokojná, vážna, má schopnosť koncentrovať. Symbolizuje vieru, zdržanlivosť, chlad a vernosť. Vzbudzuje túžbu a snenie. Tmavá modrá – vyjadruje znalosti, silu, integritu a serióznosť.

Zelená – vlhká a chladná farba. Symbolizuje nádej, mier, mladosť a pokoj. Stišuje, upokojuje, osviežuje (protiklad červenej). Tmavá zelená – chamtivosť, ambície, žiarlivosť.

hrusky-zelene

Fialová – kombinuje stabilitu modrej a energiu červenej. Symbolizuje silu, vznešenosť, luxus, ctižiadostivosť. Tiež sa spája s múdrosťou, nezávislosťou, kreativitou, dôstojnosťou a tajomstvom. Evokuje romantické a nostalgické pocity.

Poťah na vankúš

Červená – pôsobí vzrušujúco, vznešene, energicky. Znásobuje emócie (negatívne aj pozitívne). Presadzuje lásku, nežnosť, srdečnosť, ale aj agresivitu, sebavedomie a silu. Symbolizuje aj nebezpečenstvo a oheň. Zvyšuje chuť do jedla a sexuálny apetít.

heart43-111413-1722

Komentáre