Show menu

Veľký prehľad svetom látok

13 Jan
Veľký prehľad svetom látok

Kategória: Šitie tipy, Nakupovanie

Veľký prehľad svetom látok

Slovník látok – druhy textílií

Neviete si poradiť, ktorú látku máte pri šití použiť? Alebo nie ste si istá aká látka sa načo používa? Pozrite si náš prehľad(slovník) látok, ku ktorému sa môžete pokojne vracať po radu zas a zas.

Keď nabudúce pôjdete kúpiť nejaké látky, tak skúste si všímať ich rozdielnosť na ohmat aj zloženie na štítku.

amsterdam-latky4

Bavlna

Vlákna tejto látky sú z plodov bavlníkového kríka. Veľmi populárnou sa stala na prelome 18. a 19. Storočia. Na dnešnej produkcii textilu sa podieľa zhruba 40%. Je charakteristická dobrou pevnosťou (hlavne pri naťahovaní a draní) , ktorá sa zvyšuje pri zmočení látky. Nie je však bavlna ako bavlna. Jej vlákna sa líšia. Čím je vlákno dlhšie, tým je kvalitnejšie a drahšie. Vyrábajú sa z nej veľké množstvá ďalších látok, napr. tkané, či pletené.

bavlna

bavlna

Výrobky: môžu sa často prať, sú savé a príjemné. Používa sa takmer na všetko.

Bavlnený úplet – obvykle v zložení 98% bavlny a 2% elastanu.

Elastan – je vlákno s vysokou pružnosťou, nepoužíva sa samostatne, iba v zmesi s inými materiálmi. Zaisťuje elasticitu látky.

Barchet – bavlnená alebo vlnená tkanina. Podobá sa flanelu.

Výrobky: najmä domáce úbory alebo župany

Brokát

Ťažká tkanina, vzorovaná väčšinou s trblietavými niťami. Spravidla sa pritkávajú nite s nehrdzavejúcim kovom (napr. lurex). Väzba je atlasová s žakárovým(pozri pod Ž) ústrojenstvom z prírodného alebo viskózového hodvábu.

brokát

brokát

Výrobky: honosnejšie vrchné odevy, poťahy na čalúnený nábytok, luxusné tapety.

Denim

Pevná bavlnená tkanina. Je v krepovej väzbe a šijú sa z nej džínsové odevy. Klasický denim je modrý v dôsledku zafarbenia vrchnej časti osnovy indigom. Pôvodne hrubší, teplý materiál, tvrdší na pohmat. Dnes sa často kombinuje s elastanom a jeho hrúbka sa rôzni.

denim

denim

Výrobky: pôvodne sa z neho vyrábali nohavice alebo kompletné pracovné odevy. V dôsledku praktickosti sa tento druh látky skoro rozšíril. A jeho použitie je širokospektrálne. No rifľové nohavice stále prevládajú.

Prečítajte si aj: Ako šiť z denimu

Džersej (hovorovo žerzej)

Všeobecné označenie ľahkých alebo stredne ťažkých pletenín s hladkým alebo ľahko členitým povrchom. Druhy látok bývajú mäkké na pohmat. Nekrčia sa. Sú elastické, mierne roztiažné a dobre splývajú.

žerzej

žerzej

Zdroj: mojalatka.sk

Flis (fleece)

tkanina na pohmat mäkká. Má vysoký vlas a je 100% syntetická. Prijemná na dotyk. Hrejivá. Používa sa hlavne v zime.

flís

flís

Výrobky: deky, domáce oblečenie, mikiny, čiapky a rukavice

Gabardén

Husto tkaná látka. Textília je vyrobená z vlnenej priadze (no zvykne sa používať aj bavlna, či syntetické vlákno alebo ich zmes). Látka je z jednej strany hladká a z druhej strany ma diagonálnu rebrovú vzorku. Je farbený v jednom kuse.

gabardén

gabardén

Výrobky: obleky, kabáty, nohavice, firemné rovnošaty, dekoračné poťahy na stoličky

Gingham

Neznámy názov = známa tkanina. Priadze sú vpred zafarbené a tkajú sa z nich vzory kociek a pruhov. Je to taký chalupársky štýl.

gingham

gingham

Výrobky: obrusy, závesy, domáci textil (kuchynské chňapky, zástery).

Hodváb

(myslí sa prírodný, teda pravý hodváb) je tvorený výlučkami žliaz Priadky morušovej – nočného motýľa. Výlučky tvoria zámotok obsahujúci až 1,5 km dvojvlákna. Rozhodujúcimi vlastnosťami tejto látky je mäkkosť a ľahkosť. Zaujímavé je, že hodváb v zime hreje a v lete chladí. Patrí medzi exkluzívne látky a je významná surovina pre odevný priemysel. V dnešnej dobe je však často nahrádzaný syntetickým hodvábom.

Kašmír

kašmírska vlna – pochádza z kôz. Vyčesávanie je ručné. Priadza je obľúbená kvôli ľahkosti a hrejivosti. Tiež sa krásne leskne, je príjemná na dotyk, hebká a trvácna. Tieto vlastnosti zaisťujú aj cenovú hodnotu látky – je 10-násobne drahšia ako ovčia vlna. Preto sa väčšinou spracováva s vlnou. Kvôli žmoklám sa nesmie prať na viac ako 30°C.

kašmír

kašmír

Výrobky: sukne, kostýmy, saká, kabáty, no najznámejší výrobok je šál. Kašmírové šály boli v minulosti veľmi drahé a dovážali sa v maličkom množstve.

Kord

V súčasnej dobre poznáme hlavne prací kord. Je to ľahký bavlnený menčester. Obvykle má viac než 5 prúžkov na jeden centimeter.

Výrobky: košele, detské oblečenie alebo vrchná časť ľahkej obuvi

kord

kord

Zdroj: terrymoda.cz

Koženka

umelá koža. Vyrába sa naneseným umelej hmoty na podkladový materiál (väčšinou tkaninu, úplet, alebo netkanú textíliu). Má rôznu povrchovú úpravu: dezén, lakovanie, či rôzne vzory a farby. Je mnohonásobne lacnejšia ako pravá koža. Po čase vrchná vrstva praská (aj pri styku so soľou), rýchlo sa prešúcha. Nemala by sa prať, čistí sa vlhkou handričkou.

koženka

koženka

Výrobky: rovnomenný názov koženka – vrchné ošatenie – posledných pár rokov veľmi populárny odev. Poťahy na čalúnený nábytok.

Ľan

prírodné vlákno vyrobené z rastliny Ľanu siateho. Jeho vlákno je dlhšie a pevnejšie ako bavlna. Látka je pružná a vedie teplo. Majú vysoký sklon ku krčivosti, no pranie znášajú dobre. Tkaniny poznáme v plátnovej či krepovej väzbe. Často sa kombinuje s bavlnou.

Výrobky: letné vrchné ošatenie a letná obuv, dekorácie, maliarske plátno a väzba kníh.

ľan

ľan

Zdroj: domlanu.sk

Menčester

Vlasová tkanina z bavlny, ktorá má malú až strednú hmotnosť. S pozdĺžnymi hustým a jemnými vlasmi. Vyrába sa z „jemných osnovných a stredne jemných útkových priadzí technikou útkových zamatov, s jednou osnovou a dvoma útkami, z nich jeden po rozrezaní tvorí vlasový reliéfny povrch” (textilný slovník). Látka bola veľmi obľúbená v minulom storočí a vznikla na použitie pracovného odevu (podobne ako džínsovina).

menčester

menčester

Výrobky: saká, nohavice, šiltovky, jesenné bundy, tašky a pod.

Mušelín

mäkká tkanina polopriesvitného rázu. Je vzdušná, tenšia a príjemná na pohmat. Mušelín sa kombinuje aj so syntetickou tkaninou. Má sa podobať na drahé prírodné látky.

Výrobky: dámske šaty a závoje. Bavlnený mušelín sa používa na spodné a nočné prádlo. Vlnený mušelín zas na blúzky a šaty. Používa sa aj ako lemovanie prešívaných diek.

mušelín

mušelín

Zdroj: dapin.sk

Satén

Tkanina v atlasovej väzbe s vysokým leskom na lícnej strane. Vyrába sa z hodvábu, bavlny alebo syntetických vlákien. Poznáme aj bavlnený satén, ktorý je väčšinou mercerovaný (technika úpravy, kedy sa látka stáva mäkšia na pohmat, má vyššiu pevnosť a lesk).

satén

satén

Výrobky: najčastejšie večerné šaty, podšívkovina, spodné alebo nočné prádlo. Z bavlneného saténu to býva tiež posteľné povlečenie alebo závesy.

Šifón

vyrába sa z bavlny, hodvábu alebo syntetických materiálov. Tkanina je nerovná a pružná. Je to dôsledkom toho, že vlákna sú v oboch smeroch máličko skrepované. Je charakteristická ľahkosťou a priehľadnosťou. Zvyčajne je z hodvábu, ale lacnejšie verzie sa vyrábajú z polyesteru. Splýva, a preto sa s ním trochu ťažšie pracuje.

Výrobky: hlavne spoločenské odevy

šifón

šifón

Zdroj: sashe.sk

Tyl

Sieťovinová tkanina. Najčastejšie sa vyrába z polyesteru a polyamidu. Poznáme veľa druhov tejto látky. Jemné, tvrdšie na pohmat. Alebo typy s farebnými bodkami.

tyl

tyl

Výrobky: závoje, tu-tu sukňa, spodničky

Velúr

najčastejšie poznáme ako zamat. Najdostupnejší zamat je vyrobený z bavlnenej priadze (no pôvodne sa vyrábal z hodvábu). Vyrába sa však aj zo syntetických materiálov (napr. na účely karnevalových kostýmov) alebo s prímesou elastických vlákien. Podobný plyšovej látke, no rozdiel je v dĺžke vlasu presahujúceho plochu základnej väzby; zamat – 1-2mm, plyš – 3 mm).

velúr

velúr

Zdroj: dumlatek.cz

Vlna

Textilné živočíšne vlákno. Získava sa napr. z oviec, kôz alebo tiav. Najpoužívanejšia je ovčia vlna, ktorá má dobré termoizolačné vlastnosti. V nespracovanom stave sa nazýva rúno. V textilnom priemysle sa slovom vlna označuje aj spracované textilné vlákno.

Výrobky: vrchné ošatenie, pletené odevy, spodné prádlo, ponožky, ručné pletenie, prikrývky, poťahy a koberce

vlna

vlna

Viskóza (CV)

Výrobky z celulózy – z prírodného polymeru. Viskóza sa získava regeneráciou celulózy. Tkanina je hebká a splývavá. Výrobky sú príjemné na pohmat. Sú savé a nekrčia sa. Pri vysokých teplotách sa však rýchlo zrazia. Viskóza sa mieša s bavlnou, vlnou a syntetickými vláknami.

Výrobky: viskózové vlákno sa používa pri výrobkoch, ktoré sa majú podobať na prírodný hodváb no nesmú byť drahé (blúzky, podšívky).

viskóza

viskóza

Zdroj: svetmetraze.si

Žakár

všeobecné pomenovanie pre všetky tkaniny s takým vzorom na látke, ktorý vznikne z pomerne zložitého radenia nití v osnove počas tkania či pletenia.

žakár

žakár

Výrobky: závesy, záclonoviny, krajky, vrchné odevy a bytové textílie

Komentáre