Show menu

5 Najčastejších problémov pri šití

06 Apr
5 Najčastejších problémov pri šití

Aby šitie bola zábava prinášame Vám tipy ako vyriešiť 5 najčastejších problémov pri šití. Aké chyby sa stávajú vám? Čím sa trápite pri šití?
Kategória: Šitie tipy

5 najčastejších problémov pri šití

Často sa stáva, že sa naučíte šiť a zo začiatku sa stávajú rôzne menšie a väčšie technické chyby, ktoré šitie prerušia. Je potom ťažké znova sa naštartovať. Nenechajte sa frustrovať počiatočnými chybami. Všetko sa dá vyriešiť a nebude to tak vždy.  Ak ich prekonáte, tak získate sebavedomie a šitie bude zábava.

Táto rada platí nie len pre šitie, ale aj iné nové činnosti, ktoré sa človek učí. Pamätajte si:

  • Opakovanie robí majstra.
  • Kto nerobí chyby, nerobí nič.
  • Chybne dokončená práca je často lepšia ako vôbec nedokončená.

Prinášam tu tipy ako odstrániť 5 najčastejších problémov, ktoré sa začiatočníkovi stávajú. Každá z týchto prejavov môže mať aj viac príčin a tým pádom aj viac riešení.

Šitie overlockovou pätkou

5 najčastejších problémov pri šití

  1. Spodná niť sa zamotáva na začiatku šitia a tvorí sa taký uzlík “zamotanec” na spodnej strane. Stáva sa to najčastejšie vtedy keď začínate šiť na okraji látky. Spodná nitka sa zamotá. Často to zistíte až po ukončení práce. Skúste na začiatku šitia spodnú a hornú niť prichytiť ľavou rukou počas prvých 2-3 stehov v látke. Chyťte končeky nite a pridržte ich v jemnom napätí. Takto zabránite tomu, aby ihla stiahla niť dole a nitky sa zamotali. Po 2-3 stehoch v látke konček nite môžete pustiť. Quiet book - kurz šitia
  2. Steh je nerovný – uvoľnený. Najčastejšou príčinou tejto chyby je nesprávne navlečená, nasadená spodná cievka, alebo horná niť sa “vykoľajila. V takomto prípade skúste niť nanovo navliecť. Príčinou môžu byť aj nesprávne napätie nite. Väčšinu vecí stačí šiť normálnym napätím nite, čo je číslo 4 najčastejšie na strojoch (alebo iná stredná hodnota) no niekedy to treba zmeniť – zväčšiť alebo znížiť napätie. Je to problematika sama o sebe. O nastavení napätia nite napíšem niekedy inokedy ešte podrobnejšie. Nateraz skúste len vyskúšať iné napätie, či to nepomôže.  Šál okraje
  3. Ihla sa často vyvlieka. Príčinou je, že konček nite je krátka. Niť ste odstrihli príliš blízko za dierkou ihly. Treba nechať dlhší konček nite cez ihlu okolo 8-10 cm.
  4. Nepravidelné šitie a vynechané stehy. Najčastejšou príčinou tohto javu je, že ste látku ťahali a nenechali posúvanie látky na podávač, aby si stroj posúval látku vlastným tempom. Vtedy sa stáva, že dĺžka stehov je nerovnomerná. Príčinou môže byť aj tupá ihla, ktorá už potrebuje vymeniť.
  5. Ihla sa zlomila. Toto sa stáva, keď ihla narazí na kov a nie do dierky. Buď ste látku potiahli a ihla sa ohla a narazila na šijaciu dosku, alebo ste použili nesprávnu pätku a ihla narazila na kovovú časť pätky. Príčinou môže byť aj to, že ste prešívali nejakú kovovú alebo inú pevnú prekážku, napr. kovový uzáver na konci zipsu, alebo gombík. Ihla sa niekedy zlomí aj pri šití cez špendlíky. zips-puzdro-6

Rada na záver. Ak šitie nevyzerá, tak ako by malo, a stroj má problémy, ak neviete, čo ďalej, tak ako prvú pomoc navlečte niť do stroja nanovo. Nesprávne navlečená horná alebo spodná niť je najčastejšou príčinou problémov. Kontrola navlečenia nite je pre šijací stroj, niečo ako reštart pre počítač – väčšinou to zaberie:)

Akými problémami sa stretávate pri šití? Kde potrebujete poradiť?

V rámci našich bonusových materiálov v našom online kurze šitia pre začiatočníkov prinášame ucelený zoznam a tabuľku chýb a ako ich riešiť.

Online kurz šitia plagát1

Komentáre