Show menu

Fashion revolution 2017 a prečo sa zapojiť

11 Apr
Fashion revolution 2017 a prečo sa zapojiť

Zúčastním sa tento rok akcie Fashion Revolution a pondelok 24.4. v kaviarni Satori Stage, v Bratislave na Mickiewiczovej ulici budem robiť minikurz šitia. Vstup voľný.
Kategória: Kurzy a Workshopy šitia

Fashion revolution a prečo sa zapojiť

Zúčastním sa tento rok akcie Fashion Revolution a pondelok 24.4. v kaviarni Satori Stage, v Bratislave na Mickiewiczovej ulici budem robiť minikurz šitia. Na kurze zo zvyškov látok ušijeme obal na diár, či knihu. Návod si môžete stiahnuť z nášho webu – Ako ušiť obal na knihu.

Vstup na minikurz je voľný, ale z kapacitných dôvodv je nutné sa vopred registrovať na fashionrevolutionslovakia@gmail.com

Je len 8 miest celkovo. Na kurz si netreba nič doniesť, šijací stroj, pomôcka ako aj materiál sú zabezpečené.

Fashion Revolution je celosvetové hnutie, ktoré sa snaží upozorniť na často neľudské podmienky v ktorých sa oblečenie vyrába a dopady textilného a módneho priemyslu na životné prostredie a pracovné podmienky v továrňach v rozvojových krajinách. Odevný priemysel je jedným z najväčších znečisťovateľov životného prostredia.

Aké sú alternatívy oproti bezhlavému nakupovaniu

  • Second hand. Často tu nájdete naozaj výnimočné kúsky a nie je tu len lacný a obnosený výber. Existujú aj výberové second handy s ponukou naozaj kvalitných kúskov.
  • Oprava, prerobiť, recycling, upcycling –Toto je moja obľúbená činnosť – dávať veciam druhú šancu tým, že ich prerobíme. Aj v mojich návodoch nájdete kusy ktoré vznikli recykláciu starých džínsov. Na svete dokonca existuje sieť nezávislých kaviarní – repair caffé, ktoré ponúkajú pomoc s opravou rôznych vecí, ktoré by inak skončili v koši – staré rádio, dáždnik, topánky, či nábytok.
  • Vedomé nakupovanie. Kupovať veci, ktoré skutočne potrebujete a vytvárať si praktický šatník, ktorý nepodlieha natoľko módnym trendom, ale obsahuje kvalitné nadčasové kusy.
  • Kvantita nad kvalitou. Možno tričko vo výpredaji stojí len 4,90 EUR, ale koľko vydrží. Zvážte, či to naozaj potrebujete a či bude nositeľné aj po roku a piatich praniach.
  • Udržateľná móda. Pod týmto pojmom sa rozumie móda, ktorá berie ohľad na životné prostredie. Napríklad kupovať od lokálnych výrobcov. Lokálne vyrobené oblečenie určite nebolo ušité deťmi a taktiež menej cestovalo a zaťažovalo životné prostredie. Alebo vyhýbať sa umelým vláknam. Ani pestovanie bavlny nie je síce robené ekologicky, no umelé vlákna znamenajú ešte väčšiu záťaž pre prírodu, nakoľko sú ťažko rozložiteľné. textile manufacturing
  • Kto vyrobil moje šaty. Pýtajte sa, kto vyrobil vaše šaty. Toto malé gesto, ktoré podporuje hnutie Fashion Revolution má nabádať k väčšej transparentnosti v odevnom priemysle. Z každým kusom oblečenia sú ľudské príbehy. Oblečenie sa nedá vyrobiť ešte robotmi, musí byť nejaký človek za šijacím strojom. Sledujte haštag #whomademyclothes počas týždňa Fashion Revolution od 24.4.2017
fashion revolution

Mať rada módu a chcieť pekne sa obliekať vôbec nie je v rozpore s ochranou životného prostredia. Dá sa to robiť ale aj prihliadnutím na životné prostredie.

Príďte si ušiť obal na knihu a naučte sa šiť pondelok 24.4.2017 o 18:00h v Satori stage.

Prihlasovanie na: fashionrevolutionslovakia@gmail.com

 

Komentáre