Show menu

Predprať či nepredprať látky

11 Apr
Predprať či nepredprať látky

Predprať, či nepredprať látku pred šitím? Aké to má následky na finálny výrobok? Predpranie látky má viacero významov, prečítajte si argumenty za a tipy čo robiť, ak ste nepredparli látku.
Kategória: Šitie tipy

Predprať či nepredprať látky pred šitím

Správna odpoveď na túto otázku je áno, látku treba predprať pred šitím. Je na to niekoľko dobrých dôvodov, ktoré si tu vysvetlíme. Ale mám riešenie aj pre tie “menej trpezlivé”, ktoré kúpia peknú látku a hneď sa pustia do šitia, bez predprania látky.

Prečo predprať látku

 • Hlavným argumentom za predpranie látky je, že látky sa môžu zraziť.
  • Bavlna, nezávisle od toho, či je to tkanina, či pletenina sa pri praní nad 60°C stupňoch zrazí. Môže sa takto skrátiť aj o 2-3 cm na meter dĺžky. Ak z látky plánujem šiť vankúš, tak nič také hrozné sa neudeje. Ten vankúš aj keď sa látka zrazí, tak ešte stále natlačím do obliečky. Ináč ako šiť vankúš sa môžete naučiť už aj online v našom videokurze šitia.
   Základy šitia Rýchlokurz

   Online kurz šitia

  • No situácia je iná, keď šijete záves, sukňu, či nohavice. Ak sa vám látka zrazí po ušití a bude to o 2-3 cm kratšie ako ste plánovali, tak vás to asi nepoteší.
  • Pozor aj bavlnený úplet sa zrazí, aj keď je to elastická látka. Takže odporúča sa predprať tiež. I keď úplety, tričkoviny sa bežne neperú na 60°C, ale nikdy neviete.
  • Bavlna je často súčasťou aj látok s kombinovaným zložením. Tam síce vplyv zrážanlivosti je menší, ale môže sa stať, že sa vám látka zrazí, aj keď bavlna je len napr. 40%. Vianočný stromček patchwork
 • Stálosť resp. nestálosť farieb. Ďalším dôvodom na predpranie je púšťanie farby z látok. Ak kupujete kvalitnú látku, tak by sa to nemalo stať, ale som si istá, že väčšina gazdiniek pozná situáciu, keď vyťahuje z pračky nejaké to “ružové” tričko, ktoré bolo biele, keď ste to tam vložili. Hlavne červená farba často púšťa, niekedy aj po niekoľkých praniach. Určite to treba preprať hlavne keď plánujete kombinovať pri šití s inými farbami.
 • Nečistota z výroby. Výroba a farbenie textílií je chemický proces. Textilná výroba a celkovo módny priemysel zaťažuj prírodu enormne. Zvyšovanie výroby a vypúšťanie farieb do riek spôsobuje v krajinách najväčších výrobcov ekologické katastrofy. Vznikajú tzv. black river. Zvyšky týchto chemikálií a farieb čiastočne ostávajú v látke aj po ukončení výroby. Preto je dobré látku pred šitím vyprať a takto sa zbaviť týchto nečistôt.
 • Kombinácia rôznych materiálov. Dávajte pozor, ak kombinujete rôzne materiály. Každá má inú vlastnosť, jedna sa môže zraziť, alebo púšťať farbu a konečný výrobok nemusí tak vyzerať ako ste pôvodne plánovali.

 

Čo ak som nepredprala látku

Ja väčšinou šijem z bavlny, napr. patchwork deky, rôzne bytové dekorácie, tašky a väčšinou nepredperiem látku. Som lenivá to hlavne žehliť. Šijem často, a niekedy hneď ako kúpim látku. Som netrpezlivá čakať kým sa to vyperie, usuší a vyžehlí. Ak ste na tom podobne, tak skúste sa držať aspoň týchto rád.

 1. Rátajte s rezervou na zrážanie. Strihajte látku väčšiu o pár centimetrov, koľko predpokladáte, že sa zrazí. Napr. obliečku na vankúš ušijete o pár cm väčšiu.
 2. Perte len na 40°C – po ušití. Ak budete prať ušitú vecičku len na 40°C, tak by sa to nemalo zraziť.
 3. Vyperte po ušití. Chemické nečistoty z látky môžu spôsobiť alergickú reakciu a podráždenie pokožky. Ak ste netrpezlivá v šití a nepredperiete látku, tak ju vyperte určite pre prvým nosením, či použitím.
amsterdam-latky3

Nie je látka ako látka. Každá má inú vlastnosť. O základných typoch a pomenovaniach sme písali už v článku: Veľký prehľad svetom látok

Hľadáte dobrý obchod s látkami a galantériou – Prečítajte si naše tipy Kde kupovať látky.

Komentáre