Show menu

Pamätná detská patchwork deka

06 Jún
Pamätná detská patchwork deka

Postup ako ušiť pamätnú detskú deku z oblečenia. Prerobte obľúbené kusy vyrasteného oblečenia na patchwork deku a vytvoríte takto príjemnú spomienku na detské roky.
Kategória: Patchwork, Kurzy a Workshopy šitia

Ako ušiť pamätnú detskú patchwork deku

Na nejakých zahraničných stránkach som videla takúto detskú deku ušitú z detského oblečenia ako pamiatka na bábätkovské časy. Výberom najobľúbenejších kusov a ich zakomponovaním do detskej deky nielen využijete a recyklujete ich, ale vytvoríte aj príjemnú pamiatku.

Hovorí sa im po anglicky aj Memory quilt – alebo “keepsake”. Keepsake je nejaký predmet alebo dar, ktorý sa uchováva ako pamiatka na človeka, ktorý to originálne vlastnil alebo daroval.

pamätná detská deka

pamätná detská deka

Ako si ušiť pamätnú deku z detského oblečenia

Ja som už doma po mojej dcére nemala takéto kusy, ale som si kúpila nové, aby som to mohla odskúšať. V prvom rade potrebujete zopár obľúbených kúskov oblečenia dieťaťa, počet závisí akú veľkú deku chcete, alebo ako husto to chcete našiť.

Oblečenie som rozstrihala na polovicu – prednú a zadnú strana a využila som 2 x. Je to dobré takto rozstrihať aj kvôli hrúbke, aby našívané kusy neboli také hrubé. Snažila som si vybrať rôzne kusy: dupačky, šaty, aj vrchné oblečenie, či čiapku.

pamätná detská deka

pamätná detská deka

Ako podklad som si ušila patchworkovú deku z rôznych obdĺžnikov, ale môžete použiť aj jednofarebnú bavlnu. Deku som podšívala tenším hladeným vatelínom. Na zadnú stranu som dala jednofarebnú bavlnu.

 1. Najprv som ušila prednú stranu deky a podložila vatelínom. 
  memory quilt deka

  memory quilt deka

 2. Naukladala som kusy detského oblečenia, ako to chcem mať rozmiestnené a prišpendlila. Ja som použila zatváracie patchwork ohnuté špendlíky. 
  pamätná detská deka

  pamätná detská deka

 3. Postupne som našívala jednotlivé kusy po obvode cik-cakovým obnitkovacím stehom k prednej strane deky spolu aj s vatelínom. Spodnú časť šiat som neprišila, aby ostali voľné. Treba dávať pozor, aby jednotlivé kusy boli pekne rozložené.
  kráčajúca pätka

  kráčajúca pätka

 4. Na uchytenie počas šitia môžete použiť aj dočasné lepidlo na textil v spreji (Viď článok: Ako používať textilné lepidlo v spreji). 
  našívanie cikcakom

  našívanie cikcakom

 5. Potom som podložila zadnú stranu deky a vytvorila tzv. “sendvič”. ( o skladaní a vrstvení deky viď článok: Ako poskladať deku)
 6. Nakoniec som všetky vrstvy prešila – prequiltovala.
  pamätná detská deka

  pamätná detská deka

 7. Orezala som okraje a našila lem na deku.

Práca bola náročná nakoľko niekde to bola riadne hrubá vrstva. Na našívanie kusov oblečenia na pamätnú deku môžete použiť aj tzv. kráčajúcu pätku, ktorá si výborne poradí aj niekoľkými vrstvami.

kráčajúca pätka

kráčajúca pätka

Chcete sa naučiť základy patchworkovej techniky? Prihláste sa na kurz šitia Základy Patchworku.

pamätná detská deka

pamätná detská deka

Komentáre