Show menu

Valcovitý vankúš na spanie

10 Okt
Valcovitý vankúš na spanie

Dlhý valcovitý vankúš na spanie alebo ako opierka do postele. Môžete ho vytvoriť aj recyklovaním nohavíc.
Kategória: Šitie tipy

Valcovitý vankúš na spanie

Ako na to

Tento vankúš z mäkkého flanelu som vyrobila z pyžamových nohavíc manžela. Veľkosť nesedela keď sme kúpili a nechcela som to vracať do obchodu. Výborne sa chodí do postele ako opierka pri stene alebo aj na spanie medzi nohy.

Vankúš z pyžama

Vankúš z pyžama

Môžete si ho vyrobiť tiež recyklovaním nohavíc alebo z novej látky. Otváranie som dala na dlhý zips, aby sa vankúš dal prať. Vnútri sú 3 vankúše z Ikey vo veľkosti 50×60 cm. Ako výplň môžete dať aj nastrihanú špongiu, ktorá sa dá kúpiť ako výplňový materiál do vankúšov, napr. aj v Hornbachu majú.

Valcový vankúš

Valcový vankúš

Čo budete potrebovať:

 • staré nohavice
 • zips – 50-70 cm – ja som použila nekonečný zips
 • vankúš ako výplň alebo inú vhodnú výplň
 1. Najprv odmerajte želanú dĺžku a obvod (priemer) vankúša. Keďže ja som mala hotové pyžamové nohavice, tak som odstrihla obidve nohy najdlhšie ako sa dalo a dorovnala boky aby boli rovné. Ak to chcete do postele tak odporúčaná dĺžka je minimálne 160 až 200 cm.
 2. Potom som odmerala dĺžku kratšej strany – obvod valca. Vystrihnite 2 kruhy na koniec vankúša. Aký veľký má byť kruh vyrátate tak, že obvod vydelíte 3,14 a získate priemer kruhu. Vzorec nájdete aj na internete na kruh. Ja som mala šťastie, že výsledok bol malý tanier, čo mám doma a pomocou neho som nakreslila na zvyšnú látku pyžama 2 kruhy na konce valca. Použite kružidlo alebo iný okrúhly predmet na nakreslenie kruhu.
  Vankúš z pyžama

  Vankúš z pyžama

 3. Spojila som 2 nohy do jedného dlhého valca a našila zips (70 cm) pozdĺžne. Na tento účel som urobila nástrih pri pozdĺžnom šiti, kde som zips našila. Okraje popri zipse som najprv zažehlila k rubu a začistila, aby sa látka nepárala. O šití zipsov si prečítajte článok: Ako šiť zipsy.
  Valcový vankúš

  Valcový vankúš

 4. Nakoniec z rubovej strany som prišila na konce kruhy. Pozor, zips treba mať otvorený, aby ste vankúš mohli ľahko prevrátiť po ušití na lícnu stranu.
 5. Treba už len vypchať. Ja som zrolovala 3 menšie vankúše a napevno vypchala.
Valcový vankúš

Valcový vankúš

Takýto valcový vankúš môže zaujímavo vyzerať aj z iných nohavíc alebo z džínsov. V prípade, ak šijete z látky a nie z pyžama, tak budete potrebovať jeden veľký obdĺžnikový tvar, kde najprv našijete zips a nakoniec uzavrete kruhovými koncami.

Valcový vankúš

Valcový vankúš

Potrebujete pomoc so šitím zipsu – skúste náš online kurz šitia.

Online kurz šitia plagát1

Online kurz šitia

Komentáre