Show menu

Ako šiť z vinylu

20 Nov
Ako šiť z vinylu

Ako šiť z vinylu a koženky. Vinyl a koženka sa lepia na pätku a šitie treba prispôsobiť. Z priehľadného vinylu si môžete ušiť rôzne tašky a vrecúška. Cik-Cak Štúdio
Kategória: Šitie tipy

Ako šiť z vinylu alebo koženky

Materiál vinyl sa mi v poslednej dobe veľmi zapáčil, hlavne priesvitné verzie na šitie taštičiek a vrecúšok. Je to umelo hmotný materiál, ktorý sa vyrába v rôznych farbách. Koženka a koža majú pri šití podobné vlastnosti a neduhy ako šitie z vinylu – lepia sa na bežnú pätku. Preto pri šití z týchto materiálov potrebujeme stroj správne nastaviť alebo obísť inými trikmi “lepivosť” týchto materiálov.

Vinyl taštička na zips

Vinyl taštička na zips

Ak sa nám nalepia na spodok pätky, tak sa potom neposúvajú a začnete šiť na jednom mieste. Ďalšou chybou, ktorá sa stáva pri ich šití je, že ihla preskakuje – respektíve vynecháva stehy.

Ako šiť z vinylu

Ako šiť z vinylu

Ako šiť z vinylu alebo koženky, aby šitie bola zábava?

Hodvábny papier

Najjednoduchším a najlacnejším trikom je šiť tieto materiály cez hodvábny papier. Hodvábny alebo strihový papier dáme na vrch vinylu a šijeme cez papier. Papier medzi vinylom a pätkou zabráni nalepeniu na spodnú stranu pätky. Papier po ušití jednoducho odtrhneme.

Teflónová pätka – pätka na šitie kože a koženky

Je to špeciálna pätka na šitie týchto materiálov a zabráni ich nalepeniu na pätku a zebezpečia hladké kĺzanie materiálu. Je vhodná na vinyl, povoskované obrusoviny, kožu, koženku a iné lepivé materiály.

teflonová pätka

teflonová pätka

Podlepiť pätku plastovou páskou

Tento trik som videla nedávno na internete a sama som si vyskúšala. Zlepší šitie, ale nie je 100%-né. Spodok pätky podlepíte plastovou priesvitnou lepiacou páskou. Tá má podobné vlastnosti ako vinyl a pomáha pri posune materiálu pod pätkou. Je to taká doma vyrobená “teflónová pätka”.

pätka s páskou

pätka s páskou

Šiť cez látku

Ak vinyl osadíte do látky, tak vždy šite zo strany látky . Vinyl, alebo koženku dajte ako spodnú vrstvu. Takto som šila napr. Spy Bagy, ktorý má okienko na hľadanie “pokladov”. Tam je vinyl osadený do rámčeka z látky a nie je problém vôbec šiť.

spy bag

spy bag

Ihla na šitie kože a koženky

Existujú špeciálne ihly, ktoré majú hrot, ktorý ľahšie a hladšie preniká kožou ako bežná ihla. Sú to ihly na kožené a koženkové mateiály, hlavne na tašky, tie sa často šijú aj špeciálnymi niťami, ktoré sú hrubšie. Z tohoto dôvodu treba zvoliť aj špeciálnu ihlu, aby výsledný efekt vyzeral profesionálne.

Ihly Schmetz koža

Ihly Schmetz koža

Čo šiť z vinylu?

Tu je zopár výrobkov, kde som vinyl použila. Zips som inštalovala do látky a tento látkový kus som potom prišila na vinyl. Okraje vinylu som šila cez hodvábny papier a ešte aj vidíte po okrajoch.

V tomto prípade vinylové okienko ukáže celý obsah taštičky. Lemovala som šikmým pásom a takto som nemusela šiť priamo vinyl, ale som šila cez látku. Zadnú stranu som vystužila nažehľovacím vlizelínom, Zips je šitý k látkovej časti medzi 2 pásy.

Ako šiť z vinylu

Ako šiť z vinylu

Ako šiť z vinylu

Ako šiť z vinylu

Spy Bag – s okienkom z vinylu

Vinylové okienko je orámčekované látkou. Okienko som aj prešila popri okrajoch z vrchu pre vyššiu pevnosť, aby obsah náhodou nevychádzal.

spy bagy

spy bagy

Spy bag

Spy bag

Extra tip

Štipce

na prípravu pri šití nepoužívajte špendlíky, lebo tie vinyl prederavia a zanechávajú v koži a koženke diery, ktoré tam ostajú. Použite špeciálne štipce, ktoré špendlíky nahradia a látku zaistia. Kúpite ich napríklad v Modern Patchwork

Na šitie priesvitného vinylu použite farebné nite, ktoré dodajú šmrnc taštičkám.

Potrebujete pomoc so šitím zipsov? Pozrite si Online kurz Ako na zipsy.

Komentáre