Show menu

Nákupné vrecúška na potraviny

12 Dec
Nákupné vrecúška na potraviny

Ako si jednoducho ušijete ekologické nákupné vrecúška na potraviny z organzy. Vrecúška sa dajú prať a znova použiť a nemusíte už používať igelitové sáčky pri kúpe ovocia, zeleniny, či pečiva.
Kategória: Šitie tipy, Nakupovanie

Ako si ušiť ekologické nákupné vrecúška na potraviny

Téma udržateľného rozvoja a koniec igelitových tašiek je veľmi populárna. V našom štúdiu šitia na kurzoch pre začiatočníkov často šijeme plátené bavlnené nákupné tašky, ktoré nahradia igelitové tašky. Tento raz som si ušila vrecúška rôznych rozmerov na nákup potravín namiesto igelitových malých sáčkov.

Moje vrecúška na nákup

Moje vrecúška na nákup

Materiál na vrecúška

Vrecúška síce nie sú zo špeciálneho recykloavteľného materiálu, ale sú pevné a znova použiteľné. Ako materiál som použila organzu. Organza je umelý materiál z polyetylénu a má vysokú pevnosť. Trochu je kĺzavá pri šití a používa sa na dekoráciu na obrusy na stôl aj v kvetinárstve. Viete kúpiť v rôznych farbách a sú priehľadné. Takže pri nákupe vrecúška pri pokladni netreba otvárať a predavačka vidí, čo ste do nich dali.

Vrecúško z organzy

Vrecúško z organzy

Veľkou výhodou organzy je aj nízka cena. Metráž stojí okolo 1,50 EUR za meter. Dekoračné kúpite ešte za menej. Ja som zhodou okolností mala doma veľký kus v oranžovej aj v bielej farbe, čo mi zostalo z iného projektu na šitie.

Vrecúško s pomarančmi

Vrecúško s pomarančmi

Postup

Ja som si vrecúška ušila na zatváranie na šnúrky, ktoré sa sťahujú z obidvoch strán. Je to podobné ako pri teraz populárnych jednoduchých vakoch na šnúrku. Na takýto vak som už písala postup v staršom blogu, tak to nejdem opakovať dopodrobna, len použite kratšie šnúrky.

  1. Vystrihnite 2 obdĺžniky podľa toho aké veľké vrecká chcete a prirátajte na tunel na šnúrku +5 až 6 cm. Na zašitie na bokoch som použila 1 cm prídavok na šev.
  2. Najprv som ušila tunel na obidvoch stranách obdlžníka a potom som vrecká spojila, aby sa tunely na obidvoch stranách stretli.
  3. Nakoľko organza je pomerne páravý materiál, tak som na ušitie bokov aj tunela použila cik-cakový začisťovací steh.
Vrecúško z organzy so šnúrkou

Vrecúško z organzy so šnúrkou

Vrecúško so šnúrkou

Vrecúško so šnúrkou

Môžete skúsiť na zašitie bokov aj tzv. Francúsky šev. Ten sa najprv šije z lícnej strany 0.5-0.7 mm od kraja rovným stehom, potom sa okraje zostrihnú na minimum, tak 3-4 mm a obráti sa do rubu a prešije sa tesne pozdĺž prídavku na šev z rubovej strany Takto vlastne prídavok uzavriete dovnútra a okraje sa nepárajú. Francúzsky šev sa používa často na jemné látky.

Vrecúška francúzsky šev

Vrecúška francúzsky šev

Na zatiahnutie vrecúška na potraviny potrebujete 2 šnúrky, ktoré sa navlečú každá z opačnej strany proti sebe a konce sa zviažu do uzla.

Vrecúško s mrkvou

Vrecúško s mrkvou

Podrobný postup podľa návodu na batoh, len vynecháte zašitie šnúrky do bokov, ale tunel na šnúrku som šila rovnako.

Použitie vrecúšok na potraviny

Už som si ich stihla aj vyskúšať. Najprv som sa obávala, či ich budú v obchode akceptovať, ale nebol s tým problém. Vyskúšala som už nákup v Bille, v Terne aj v Lidli.

Vrecúška sa dajú prať a znova použiť. Ich jedinou nevýhodou je, že do nich nemôžete dať mokré veci, lebo vlhkosť prepúšťajú. Na tie treba nosiť plastové potravinové krabičky na nákupy.

Ja som si ušila nákupné vrecúška rôznej veľkosti. Odporúčam mať 3-5 kusov vo výbave na väčší aj menší nákup. Len si ich nezabudnite doma!

Vrecúška s jablkmai

Vrecúška s jablkmai

Komentáre